Przewielebni Księża!
Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego!
Drodzy Diecezjanie!

Przed nami świętowanie 20-lecia diecezji bydgoskiej. Rozpoczęliśmy je już przed rokiem, uroczyście inaugurując czas nowenny – 9 miesięcy bezpośredniej duchowej mobilizacji.

Dużo trudu włożyliśmy w przygotowanie „Propozycji duszpasterskich”, których założenia realizowaliśmy w wielu duszpasterskich inicjatywach. Główne trzydniowe obchody zaplanowaliśmy tydzień po Wielkanocy: 6-7-8 kwietnia. Po tych dniach pragniemy realizować dalszy program duszpasterskich aktywności: peregrynację figury św. Michała Archanioła z Gargano w każdej parafii diecezji; przez 20 miesięcy w poszczególnych dekanatach będzie sprawowana Eucharystia dziękczynna za diecezję oraz nabożeństwo powołaniowe; planujemy też budowę „żywego pomnika diecezji”: każdego roku, przez pięć najbliższych lat, trzej uczniowie (po jednym ze szkoły podstawowej, średniej i wyższej) otrzymają od diecezji 25% dofinansowania do kosztów nauki; pragniemy także zainaugurować Eucharystyczny Ruch Młodych, jako wezwanie do pogłębionej formacji dzieci po Pierwszej Komunii Świętej oraz młodzieży po przyjęciu Bierzmowania.

Kochana Wspólnoto Diecezjalna!

Serdecznie zapraszam Was do wspólnego przeżycia centralnych uroczystości 20-lecia naszej diecezji. Bądźmy razem na Mszy świętej dziękczynnej w najbliższą sobotę – 6 kwietnia, o godz. 12:00 w Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Poprzedzi je nabożeństwo czuwania, a zakończy wspólna agapa na placu przed bazyliką. Zależy mi na tym, abyśmy w tym dniu byli razem i wspólnie dziękowali dobremu Bogu za nasz diecezjalny Kościół. Pragnę również, byśmy nie poprzestali na rocznicowych obchodach, ale dalej budowali wspólnotę diecezjalną.

Na owocne przeżywanie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz wydarzenia rocznicowe z serca błogosławię.

                                                                        + Krzysztof Włodarczyk

                                                              Biskup Bydgoski

 

Bydgoszcz, 25 marca 2024 r.

print