13.04.2024

„Apostołowie nie poddali się szemraniu hellenistów, lecz rozpoczęli drogę dialogu” – tymi słowami bp Krzysztof Włodarczyk zachęcał uczestników dnia wspólnoty animatorów i członków diakonii Ruchu Światło-Życie do podejmowania rozmów na tematy, które nie zawsze są łatwe, ale potrzebne.

Przedstawiciele z diecezji spotkali się w bydgoskiej wspólnocie św. Maksymiliana Kolbego na Osowej Górze. Wydarzenie rozpoczęła konferencja moderatora ks. Pawła Rybki, której celem było zapoznanie słuchaczy z praktycznym zastosowaniem eklezjologii Soboru Watykańskiego II. Ważnym aspektem było odrzucenie klerykalizmu i budowanie Kościoła opartego na równości oraz wzajemnym szacunku. Słowa papieża Franciszka stanowiły dodatkową inspirację do aktywnego uczestnictwa we wspólnocie Kościoła i podjęcia wysiłku na rzecz jego rozwoju.

Uczestnicy poruszyli w małych grupach temat charyzmatów, ich rozeznawania oraz dzielenia się nimi ze wspólnotą. Był to czas refleksji nad tym, jak każdy może służyć Kościołowi, wykorzystując swoje dary i talenty. – Dzień diakonii jedności był dla mnie pięknym doświadczeniem – dodała Milena Dziergawka. – Pokazał, jak złożoną strukturą jest Ruch Światło-Życie w diecezji, ile osób tworzy go na co dzień, wkładając w jego rozwój wiele pracy. Do myślenia dały mi dyskusje i spotkania w grupach, łączone z Domowym Kościołem. Dzięki wypowiedziom przedstawicieli oazy rodzin zrozumiałam lepiej ich troski, potrzeby, punkt widzenia – dodała reprezentantka oazy młodzieżowej.

Agnieszka Zajączkowska – diakonia komunikowania społecznego
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print