20.04.2024

„Jak dziś wyglądałoby nasze życie bez doświadczenia przemieniającej mocy Ducha Świętego?” – pytał w bydgoskim kościele Ojców Jezuitów bp Krzysztof Włodarczyk. Eucharystia znalazła się w centrum świętowania 40-lecia wspólnoty „Miłość Maryi”.

„Jubileusz Odnowy w Duchu Świętym, czyli czego? Czy mamy obchodzić jubileusz jakiejś instytucji, organizacji czy ruchu katolickiego?” – pytał podczas homilii biskup bydgoski, dodając natychmiast, że Odnowa w Duchu Świętym w tych ramach się nie mieści. – Bo to strumień Bożej łaski, a jego początki są w Jezusie i Jego ofierze na krzyżu – mówił, podkreślając, że ów strumień ten „popłynął na pierwsze wspólnoty chrześcijańskie i przez całą historię Kościoła.

Stąd – jak zauważył dalej biskup Włodarczyk – czterdziestolecie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Miłość Maryi” u Ojców Jezuitów skłania do refleksji nad tym, „jak dziś wyglądałoby nasze życie bez doświadczenia przemieniającej mocy Ducha Świętego?” – Jak nasze parafie i rodziny wyglądałyby bez wspólnot katolickiej Odnowy w Duchu Świętym? – pytał dalej.

Duch Święty – przypomniał ordynariusz – poucza, skąd wyruszyć, jakimi drogami podążać i wskazuje styl pielgrzymowania. – Na końcu tej drogi jest oczywiście zbawienie. Z jednej strony czterdzieści lat tej wspólnoty jest wielkim dziękczynieniem Bogu, a z drugiej zaproszeniem na nowe drogi Kościoła, które zna tylko Duch Święty – powiedział, dziękując wszystkim za żywe świadectwo wiary.

Korzenie bydgoskiej wspólnoty sięgają 1968 roku. Jej grupa inicjatywna wzięła udział w spotkaniu w Suchej na Pomorzu. Uczestniczył w nim o. Czesław Chabielski SJ, późniejszy długoletni moderator. Członkowie wspomnianej grupy nawiązali kontakty ze wspólnotami w Poznaniu i Gdańsku. Pierwsze seminarium w Bydgoszczy odbyło się w 1983 roku. Wówczas liderem był Stefan Miś, po nim Andrzej Hermanowski, Lucyna Dzieweczyńska, Rafał Żak i Monika Grajek. Dzisiaj powołanie to wypełnia Karolina Pytlińska. Po ojcu Czesławie duchową opiekę sprawowali: o. Andrzej Lemiesz SJ, o. Artur Kołodziejczyk SJ, o. Jacek Olczyk SJ, o. Paweł Sawiak SJ. Obecnie misję wypełnia o. Jarosław Kuffel SJ.

Głównym charyzmatem wspólnoty jest ewangelizacja. Do teraz przeprowadzono aż 66 seminariów, w tym aż 11 w Zakładzie Karnym w Potulicach, gdzie istnieje wspólnota „Wieczernik”. „Miłość Maryi” wykształciła ponad dwudziestu animatorów prowadzących i tyle samo pomocniczych. Każde środowe spotkanie wspólnoty poprzedzone jest modlitwą wołania o Ducha Świętego, modlitwą uwielbienia, rozważaniem słowa Bożego. Członkowie wspólnoty, która liczy 70 osób, uczestniczą w spotkaniach, organizowanych przez koordynatorów diecezjalnych Odnowy. Część z nich wraca po seminarium do swoich wspólnot, część zasila „Miłość Maryi”, a jeszcze inni trafiają do grup na terenie Bydgoszczy.

Wspólnota świętująca czterdziestolecie, prowadzi również Dom Miłosierdzia – miejsce, w którym prowadzona jest modlitwa uwolnienie.

Po Mszy św. uczestnicy spotkali się w bydgoskim Domu Polskim. Był czas na życzenia, jak i spektakl „Bóg jest Miłością – medytacja o Bożym Miłosierdziu” w wykonaniu Teatru Grot z Józefowa.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcie spektaklu: Eugeniusz Reszkowski

print