29.04.2024

„Czułem wielką radość w sercu, przyjmując po raz pierwszy Ciało Pana Jezusa” – powiedział Janek Łęgocki, który znalazł się w grupie kilkudziesięciu dzieci przystępujących do pierwszej Komunii św.

Biały tydzień, czyli czas oktawy, stał się dobrą okazją, by w Sanktuarium Świętej Rity w Bydgoszczy zaprosić dziewczynki oraz chłopców do wstąpienia w struktury Eucharystycznego Ruchu Młodych. – Zależy nam, by dzieci zaprzyjaźniły się z Jezusem eucharystycznym – mówił ks. kanonik Mirosław Pstrągowski.

Proboszcz parafii i kustosz sanktuarium zaprosił ks. Michała Borowskiego, który został przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka mianowany moderatorem diecezjalnym ruchu. – Cieszę się, że mogę z wami się spotkać na początku waszej przygody z Jezusem, ukrytym pod postacią chleba i wina – mówił ks. Michał, stawiając pytania. – Kto jadł w ubiegłym roku, miesiącu, tygodniu, dzisiaj pieczywo? Widzę, że wszyscy. Jezus wybiera chleb, by nam przypomnieć, że żywiąc się nim każdego dnia, mamy tak samo spożywać Jego ciało. On nas do tego zaprasza i czeka – powiedział.

Następnie ks. Michał Borowski, używając probówek, zobrazował ludzką duszę, która spotykając się z grzechem, potrzebuje oczyszczenia. Tym samym zachęcił dzieci, by korzystały z sakramentu pokuty i pojednania. – Kiedy przyjmujemy Jezusa w Eucharystii, nasza dusza jest czysta – dodał.

Kapłan wymienił filary, na których członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych powinni opierać swoją codzienność. – Żyj Mszą św., czytaj Ewangelię, kochaj bliźnich i bądź trzynastym Apostołem. Zachęcam was do podjęcia tej drogi. Żyjcie Eucharystią – dodał ks. Michał Borowski. – Będę często przystępował do Komunii św. Służę przy ołtarzu już od drugiego roku życia, a przykładem są dla mnie tata i brat – dodał Janek Łęgocki.

Historia Eucharystycznego Ruchu Młodych ma korzenie w Apostolstwie Modlitwy, które powstało 3 grudnia 1844 roku we Francji. Pierwsze dzieci przystąpiły niego w 1865 roku, wśród nich była św. Teresa z Lisieux. W 1910 roku papież Pius X podkreślił Komunię Świętą dla dzieci i poprosił je o modlitwę w intencji pokoju na świecie. Podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Lourdes w 1914 roku zauważono potrzebę powołania organizacji o profilu eucharystycznym, która będzie skupiała dzieci i młodzież. Tak zaczęły powstawać pierwsze grupy „Ligi Eucharystycznej” i „Dziecięcej Krucjaty Modlitwy”.

W tym duchu powstała pierwsza Krucjata Eucharystyczna w Bordeaux, założona 13 listopada 1915 roku przez o. Alberta Bessièresa SJ i Geneviève Boselli, zakonnicę z Sainte Clotilde. W 1920 roku, podczas pobytu w Rzymie, s. Urszula Ledóchowska zapoznała się z dziełem Krucjaty Eucharystycznej i otrzymała pozwolenie i uprawnienia potrzebne do założenia jej w Polsce. Pierwsze koło krucjaty powstało w Pniewach w 1925 roku wśród chłopców z Kolegium Piusa X, szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki. Uroczyste przyjęcie do pierwszej krucjaty nastąpiło w pniewskiej kaplicy 17 maja 1925 roku. W 1960 roku, w 50. rocznicę podpisania dekretu Piusa X o wczesnej Komunii św. dzieci, papież Jan XXIII jako pierwszy użył nazwy Eucharystyczny Ruch Młodych.

Obecnie działa on w 59 krajach i skupia ponad półtora miliona dzieci i młodzieży. Zainicjowanie jego działalności w diecezji zrodziło się w ramach przeżywanego 20-lecia struktur Kościoła bydgoskiego. – Ci, którzy są członkami ruchu, nazywani są rycerzami i rycerkami. Dzieci, które wstąpią w jego szeregi, zapraszam na europejskie spotkanie, jakie zaplanowano 17 maja 2025 roku w Pniewach. Spodziewanych jest kilkanaście tysięcy waszych rówieśników, mówiących w językach całego świata. Trzeba tylko chcieć – podsumował ks. Michał Borowski.

Więcej o ruchu TUTAJ. 

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print