03.05.2024

„Zdumiewająca jest zbieżność: Królowa Polski i Konstytucja, sprawy Boże i ludzkie, sprawy Kościoła i państwa polskiego. Ta zbieżność nie należy tylko do historii, lecz jest nam na nowo zadana” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Bydgoska Katedra św. Marcina i Mikołaja była miejscem modlitwy z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wspólna modlitwa zgromadziła przedstawicieli władz, służb mundurowych oraz mieszkańców miasta. – Uroczystość liturgiczna Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została złączona z obchodem narodowego święta uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dokument ten świadczył o dojrzałości politycznej, a przede wszystkim o trosce o losy narodu uczestników posiedzenia sejmu w dniu 3 maja 1791 roku. To oni głosując za przyjęciem konstytucji określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Następnie przypomniał o tragicznych losach ojczyzny, podkreślając, że mimo niewoli, podziału, walki z narodowymi tradycjami i upokarzania, Polacy jako naród nigdy się nie poddali. – Z pewnością wiele było powodów, ale jednym z nich, być może najważniejszym, najbardziej nas scalającym była wiara, zjednoczenie w Kościele i ufność w opiekę Maryi. Tej, która królowała z Jasnej Góry i promieniowała miłosiernym spojrzeniem z Ostrej Bramy – dodał.

Jakież to szczęście – zaznaczył bp Krzysztof Włodarczyk – że władczynią polskiego serca stała się Matka, Królowa nieba i ziemi. – Wszystkie najszlachetniejsze porywy polskiego serca: idealizm, patriotyzm, serdeczność, uczynność, gościnność, odwaga, wiara, nieugiętość – właśnie w kulcie Matki Najświętszej znalazły swój najpiękniejszy wyraz. To w nim umacniała się świadomość naszej tożsamości narodowej i gotowość do największych ofiar w obronie ojczyzny – stwierdził ordynariusz.

Biskup Włodarczyk przypomniał słowa bł. Stefana Wyszyńskiego z Jasnej Góry, z 3 maja 1957 roku. „Dochowamy wierności Synowi Twojemu i Jego Krzyżowi, boć on dla nas chlubą i mocą, sztandarem zwycięskim i kolebką, w której spoczęło niemowlę, dziś rozwinięte potężnie w Kościół Chrystusowy, zrodzony na krzyżu. Ty dochowałaś wierności Krzyżowi, Ty nie zawahałaś się, nie ustąpiłaś. Stałaś pod krzyżem, Służebnico, aż do ostatniego drgnienia głosu Twojego Syna. A my? Czyż moglibyśmy, Królowo, my dzieci Twoje, nie naśladować Ciebie? Gdy Królowa przy Chrystusie – i Jej dzieci też! Gdy Królowa pod krzyżem – i Jej dzieci też! Dochowamy, Matko, wierności Krzyżowi” – cytował Prymasa Tysiąclecia. – Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem. Bo tam, pod sztandarem krzyża, stoi nasza Matka, Królowa Polski – zakończył biskup Włodarczyk.

Dalsza część uroczystości o charakterze państwowym odbyła się na bydgoskim Starym Rynku.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print