07.06.2024

„Jakże szczęśliwe jest to miasto, że ma miejsce, w którym mogą rozpalać się serca ludzkie” – mówił proboszcz ks. Krzysztof Buchholz. Bydgoska parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa dziękowała za sto lat istnienia.

Mszy św., sprawowanej w dniu odpustu, czyli imienin, z udziałem kapłanów i licznie zgromadzonych gości oraz wiernych, przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. – Dziękuję za dobro niewidoczne dla oczu. Dziękuję za duchowe odrodzenie, za plan Bożej opatrzności wobec tej wspólnoty parafialnej i za tych, którzy w niej służyli – mówił bp.

Na początku ordynariusz poświęcił pamiątkową tablicę. – Jezu, Boski Pasterzu. Posyłałeś tej parafii i wyprowadzałeś z niej kapłanów świętych – bł. proboszcza ks. Narcyza Putza – męczennika Dachau, bł. Franciszka Dachterę – syna parafii, męczennika Dachau, sługę Bożego, męczennika – ks. Stanisława Kostkę Streicha – syna parafii, zastrzelonego przez komunistę w czasie Mszy św. Obdarz nas nowymi powołaniami, by nie zabrakło świętych sług ołtarza – prosił w modlitwie bp Włodarczyk.

Na wspomnianej tablicy zapisano słowa: „25 lat od wizyty św. Jana Pawła II w Bydgoszczy, w 11 roku pontyfikatu papieża Franciszka, gdy ordynariuszem diecezji bydgoskiej był biskup Krzysztof Włodarczyk, nadszedł czas jubileuszu 100-lecia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Wdzięczni Bogu za dar przodków, założycieli tej wspólnoty, pokolenia wiernych, budowniczych, kapłanów i siostry zakonne zawierzamy, całą parafię, wszystkich czcicieli oraz poszukujących miłości i prawdy Sercu Jezusa w sercu miasta”. – Zgromadziliśmy się w tej świątyni, by dziękować Bogu za dar, historię, wydarzenia. Za wszystko, co działo się w sercach tych, którzy z nami byli i są teraz – dodał ks. Krzysztof Buchholz.

Proboszcz parafii, której centrum stanowi świątynia przy placu Piastowskim, dodał, że przygotowania duchowe do jubileuszu trwały przez trzy lata. Działo się to m.in. poprzez spotkania 18 dnia miesiąca, co było nawiązaniem do św. Jana Pawła II, obecnego tym miejscu w relikwiach i poprzez świadectwa goszczonych osób. – Finalizujemy ten czas misjami ewangelizacyjnymi – powiedział.

Ich głoszenia podjął się dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Siedleckiej – ks. Tomasz Bieliński. – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa to objawienie prawdy o miłości, która przez cierpienie ukazuje, że jest gotowa do wszystkiego. Dzisiaj wasza parafia dziękuje za narodziny tej cząstki Kościoła lokalnego. Za to, że stawaliście się przez ten wiek wspólnotą – mówił podczas kazania.

Historyk, dr hab. Marek Romaniuk, współautor powstającego albumu o parafii, przypomniał, że była ona erygowana w 1924 roku przez kard. Edmunda Dalbora. Samą świątynię wybudowano wcześniej z przeznaczeniem dla katolików niemieckich. Pomimo różnych dziejów – jak zauważył – była to zawsze parafia, „która stanowiła jasny punkt na mapie bydgoskiego Kościoła”.

Z okazji jubileuszu zostały także wręczone statuetki „Człowiek Serca”. Trafiły one do osób, które na trwałe wpisały się w dzieje tworzenia i działania parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Chciałbym podziękować rodzicom, że przynieśli mnie to tego kościoła, Żonie za to, że mi zaufała i ślubowaliśmy sobie w tym kościele miłość. Statuetkę tę dedykuję wszystkim, którzy mi pomagają w tej służbie. Jestem tylko twarzą wspólnego dzieła, a wszystko dla dobra naszej wspólnoty NSPJ w Bydgoszczy – powiedział Tomasz Grzelski, który pełni od 27 lat służbę zakrystianina.

Śpiew liturgiczny poprowadziły połączone chóry – parafialny Laudate Dominum i kameralny Cantus Amici ze Żnina, Orkiestra Kameralna – Studentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Przy organach zasiedli Krzysztof Fryska i Michał Kołodziej, który także dyrygował.

Drugą część świętowania stanowił koncert dla św. Jana Pawła II – dokładnie w 25. rocznicę pobytu w Bydgoszczy – „Kocham i błogosławię”. Wystąpili: Adela Konop (wokal), Łukasz Lenart (wokal), Rafał Tworek (pianino), Mateusz Krawczyk (perkusja), Jacek Kwaśniak (instrumenty perkusyjne), Kasper Łubik (bas), Maciej Olesinski (gitary) i Krzysztof Biernacki (saksofon).

Do Serca Jezusa przybyli także stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy przeszli z relikwiami św. Jana Pawła II w pieszej pielgrzymce spod Katedry św. Marcina i Mikołaja.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print