09.06.2024

„Cóż powiedzieć? Żal zakończyć! Zostań z nami św. Janie Pawle II!” – powiedział 8 czerwca biskup Krzysztof Włodarczyk na zakończenie koncertu „Ciągle żywy”, jaki upamiętnił wizytę Jana Pawła II w regionie kujawsko-pomorskim.

Ojciec Święty odwiedził 7 czerwca 1999 roku Bydgoszcz i Toruń, a także Włocławek w 1991 roku. Główną osią wydarzenia w bydgoskiej SISU Arenie była warstwa muzyczna ubrana w nauczanie świętego papieża. – Zależało nam, by to, co się wydarzyło, nie stało się tylko historią zapisaną w kronikach – powiedziała reżyser koncertu Mariola Ciesielska. – Chcemy powiedzieć sobie i światu, że Jan Paweł II jest ciągle żywy – podkreśliła Magdalena Wolińska-Riedi, która przyjechała z Rzymu, by poprowadzić koncert.

Prowadząca dodała, że ideą spotkania jest przypomnienie Jana Pawła II, jego słowa, by na nowo odkryć papieskie nauczanie. – Nie po to, by ze wzruszeniem dotknąć przeszłości, ale by rozpalić ducha tu i teraz, by on poprowadził nas w przyszłość. Chcemy powiedzieć: on żyje – żyje w naszych wyborach, decyzjach, jest obecny w naszej codzienności, nadając kształt naszemu człowieczeństwu – stwierdziła Magdalena Wolińska Riedi.

W duchowej oraz muzycznej przygodzie uczestników koncertu poprowadzili: Beata Bednarz, Aga Twardowska, Anna Hnatowicz i Tadeusz Seibert. Na scenie towarzyszył im zespół instrumentalny Daniela Pradelli (który był również autorem aranżacji utworów) i chór przygotowany przez Katarzynę Szewczyk. – Chcemy Was zaprosić do wyjątkowej wędrówki przez trzy spotkania – we Włocławku, w Bydgoszczy i Toruniu. Prowadzić nas będzie słowo Jana Pawła II i hasła, które wyznaczają kierunek – miłość, świadectwo i pokój. Niech będą inspiracją dla każdego z nas – mówiła prowadząca.

Obecnym towarzyszył także tron papieski, który był używany w Bydgoszczy 25 lat temu. – Nie jest to tylko „element wystroju” – ale ma nam on przypomnieć, że choć w ciele Jana Pawła II nie ma z nami, to w duchu wciąż jest obecny, ciągle jest żywy. Zatem wyruszmy w drogę z Janem Pawłem II – dodała Magdalena Wolińska-Riedi.

I tak też się stało – blisko półtora tysiąca osób – przeżyło niezapomniane chwile, klaszcząc, śpiewając, a przy tym uwielbiając Pana Boga. – Jestem pokoleniem JP II. Kiedy myślę o papieżu, to widzę jego pogodne, uśmiechnięte oblicze, spojrzenie pełne dobroci i życzliwości. W tej otwartości serca, która była bardzo widoczna, przyciągał do siebie wszystkich. Przez to także przyciągał do wiary. I nauczył nas jednej rzeczy – przez swoją postawę, pogodę ducha, duży dystans do siebie – pokazał, że można cieszyć się każdym dniem, niezależnie od trudnych doświadczeń. On radował się każdą chwilą życia, którą otrzymał od Pana Boga. Dziękuję, że stworzyliście ten wspaniały klimat wspólnoty, o którą troszczył się św. Jan Paweł II – podsumował ordynariusz diecezji bydgoskiej – biskup Krzysztof Włodarczyk, dziękując również wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print