12.06.2024

„Można nie mieć słuchu, ale usłyszeć Ducha Świętego” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. Bydgoski kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty był miejscem Mszy świętej, w czasie której niesłyszący, słabosłyszący przyjęli z rąk ordynariusza sakrament bierzmowania.

Wspólnotę modlitewną tworzyli nauczyciele, wychowawcy oraz uczniowie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy im. gen. Stanisława Maczka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej. – Jak wołamy Ducha Świętego, to od razu wlewa on pokój w nasze serca, uzdalnia i daje radość, że tym dzielimy się nim z drugim człowiekiem – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Zaraz potem dodał, że trudno słuchać, kiedy się nie słyszy. – A czy można usłyszeć Ducha Świętego? – pytał. – Myślę, że wielu ludzi, którzy mają uszy, dobrze słyszą, nie zawsze usłyszą Ducha Świętego. Dlaczego? Ponieważ Jego słucha się nie tylko uszami, ale przede wszystkim sercem. Trzeba mieć pragnienie i wiarę, że On jest. Tego wam życzę, byście się nie martwili. Miejcie serca otwarte, a także zawsze pragnijcie, by Duch Święty w was żył i do was mówił. Usłyszycie Go – dodał bp Włodarczyk.

Sakrament przyjęło sześciu wychowanków, którzy przygotowywali się do tego momentu przez trzy lata. Obecnie są uczniami drugiej klasy. – Tak samo jak inni pragną Ducha Świętego, pytając o ten sakrament dużo wcześniej. Więc na pewno ta świadomość w nich jest – dodał ks. Piotr Książkiewicz, katecheta i duszpasterz środowiska. – Przeżywam ten dzień, stresuję się, ale również bardzo cieszę. Stąd dziękuję za ten sakrament – podsumował Mateusz Kosek.

W dwudziestym roku istnienia diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk podziękował po Mszy św. Agacie Wilczewskiej, która od 36 lat pracuje jako katechetka, a od 21 lat z uczniami niesłyszącymi oraz Ryszardowi Bieleckiemu, dyrektorowi specjalnego ośrodka nr 2 w Bydgoszczy. Oboje otrzymali statuetkę Matki Bożej Pięknej Miłości.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print