15.06.2024

Młodzi reprezentanci wielu wspólnot oraz parafii diecezji bydgoskiej wyruszyli na pieszą pielgrzymkę z kościoła bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika w grodzie nad Brdą do Królowej Krajny w Górce Klasztornej. Idą z hasłem „Z buta do Maryi”, a towarzyszą im relikwie bł. Carlo Acutisa.

Pomysł, na który wpadło diecezjalne duszpasterstwo powołań, okazał się strzałem w dziesiątkę. – Chcieliśmy młodych zachęcić do pielgrzymowania. Pokazać, że jest to dobra forma rekolekcji, bycia z Bogiem. Dać poczucie, że są ważni, potrzebni i mogą coś uczynić w Kościele. My tę pielgrzymkę organizujemy, ale wszystkie zadania są zlecone młodym, którzy się mocno zaangażowali. Idzie młody Kościół, wielu po raz pierwszy – podkreśliła s. Małgorzata Kusińska CSDP, diecezjalna referentka ds. powołań.

Pasterkę od początku wspierał Patryk Kądziela, na co dzień katecheta w SP nr 31 w Bydgoszczy. – Pielgrzymka pokazuje, że można się zbliżyć do Pana Boga – przynajmniej tak się stało w moim życiu, z chwilą nawrócenia. Więc jestem, by pomóc młodym w budowaniu bliższej relacji z Panem Jezusem – powiedział. – Idę po raz pierwszy. Po to, by zmierzyć się sama ze sobą. Zobaczyć, jak zareaguję w trudnych sytuacjach, czy będę to wszystko potrafiła oddać Panu – stwierdziła Nikola Maciejewska.

Mszy św. na wyjście przewodniczył ks. neoprezbiter Michał Czyż, a homilię wygłosił bp Krzysztof Włodarczyk. – „Bądź wierny. Idź.” – napisał Zbigniew Herbert w jednym z najbardziej znanych polskich wierszy. Wierność drodze, którą się obrało, oznacza wytrwałość, zdrowy rozsądek i – przede wszystkim – uczciwość – mówił bp, dodając, że w encyklice „Lumen fidei” Ojciec Święty Franciszek podkreślił, że poznanie prawdy leży w centrum wiary: „człowiek potrzebuje poznania, potrzebuje prawdy, ponieważ bez niej nie ma oparcia, nie idzie naprzód. Wiara bez prawdy nie zbawia, nie daje pewności naszym krokom. Pozostaje piękną baśnią, projekcją naszych pragnień szczęścia, czymś, co nas zadowala jedynie w takiej mierze, w jakiej chcemy ulegać iluzji”. – Człowiek potrzebuje prawdy – powiedział.

Bądź wierny, idź – to według biskupa Krzysztofa wezwanie do nieustannego pozostawania na drodze. – Nie zatrzymujcie się na niej. Kto w drobnej rzeczy pozostaje wierny, ten i w wielkich wierny będzie. Nie ustawajcie w wierności. Nie ustawajcie w drodze – apelował do młodych.

Ordynariusz przypomniał, że setki tysięcy chrześcijan umiera dlatego, że są wierni. – Chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną grupą w świecie, za którą nikt się nie upomina. Dla nas to jest chluba być wiernymi. Chrześcijanin to nie ten, co nie upada. Chrześcijanin sto razy na dzień może upaść, ale za każdym razem wraca do Jezusa. Chrześcijanin to nie człowiek bezdomny – Kościół jest jego domem. Kościół jest prześladowany, bo jest wierny – mówił, podkreślając, że wierność idzie w parze z miłością. – A miłość jest wymagająca. Bójmy się ludzi, którzy niczego od nas nie wymagają. Bójmy się ich, bo oni mają problem z miłością. I w zamian za nią wstawiają tolerancję do wszystkiego. To nie jest postawa chrześcijan. Uczniowie Chrystusa kochają i wymagają – powiedział.

Po pierwszym dniu wędrówki pielgrzymi zatrzymali się w Nakle nad Notecią. Do celu, kiedy przejdą ponad sześćdziesiąt kilometrów, dotrą w niedzielę. W tym samym dniu do najstarszego sanktuarium maryjnego w Polsce dojadą również pątnicy rowerowi, nad którymi pieczę sprawuje duszpasterstwo młodzieży.

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: MJ/s. Małgorzata Kusińska CSDP

print