19.06.2024

Bydgoszcz i Górka Klasztorna to dwa miejsca w diecezji bydgoskiej, w których zaplanowano spotkania w sprawie wytycznych, dotyczących tzw. „Ustawy Kamilka”.

Pierwsze odbyło się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym i byli na nie zaproszeni proboszczowie 11 z 21 dekanatów. – Wspomniana „Ustawa Kamilka” z 28 lipca 2023 roku weszła w życie 15 lutego 2024 roku. To ustawa o zmianie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, w tym Ustawy z 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Przewiduje ona pewne obowiązki pracodawców i innych organizatorów w zakresie działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi oraz pracowników i innych osób dopuszczanych do takiej działalności – tłumaczy ks. dr Mateusz Nowak.

Delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży, który prowadzi spotkania, dodał, że dotyczy to m.in. każdej parafii, jako jednego z podstawowych miejsc rozwoju duchowego dzieci i młodzieży – Stąd nasze spotkania w Bydgoszczy i Górce Klasztornej – dodał ks. dr Mateusz Nowak. – Ustawa jest po to, by chronić i ma być pomocna. Dla nas to kolejne wyzwanie, którym należy się zająć – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Nowelizacja przepisów powstała po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez swojego ojczyma w 2023 roku.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print