14.07.2024

Aż siedem spotkań stanowi tegoroczny program V Letnich Koncertów Organowych, które odbywają się w każdą sobotę – do 24 sierpnia – w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ zaplanowano sześć koncertów festiwalowych. Natomiast jeden – dodatkowy – odbędzie się w ramach Świętojańskiego Festiwalu Organowego, zainicjowanego w Toruniu w 1985 roku. – Spotykamy się dzisiejszego wieczoru w prastarej katedrze, gdzie króluje Matka Boża Pięknej Miłości, by wsłuchać się w brzmienie muzyki organowej – powiedział dyrektor artystyczny, pomysłodawca wydarzenia, a na co dzień organista katedralny – Krzysztof Fryska.

Przy organach w sobotę, 13 lipca, zasiadł Stanisław Maryjewski. Od 2009 roku prowadzi on klasę organów w Archidiecezjalnym Studium Organistowskim w Lublinie, a od 2016 roku jest pierwszym organistą archikatedry lubelskiej. Artysta nagrał ponad 40 płyt z muzyką organową. Na co dzień koncertuje w ośrodkach muzycznych w Polsce i za granicą. Jest dyrektorem artystycznym festiwali organowych, odbywających się w archikatedrze, kościele św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, kościele MB Bolesnej w Kraśniku i Sanktuarium MB Różańcowej w Janowie Lubelskim.

W kolejnych tygodniach wystąpią: Izabela Fryska (sopran), Marek Przywarty (organy), Jakub Garbacz (organy), Adam Sadowski (organy), Nina Żmuda (trąbka), Konrad Nowicki (trąbka), Krzysztof Fryska (organy), Paweł Seligman (organy), Róża Lorenc (skrzypce) i Wiktor Brzuchacz (organy). – Letnie koncerty nie są jedyną możliwością, by w okresie wakacji posłuchać muzyki organowej w katedrze. W niedziele lipca i sierpnia po Mszy św. o godz. 11.00 odbywają się prezentacje organowe, na które również serdecznie zapraszam – dodał Krzysztof Fryska.

Organizatorem muzycznego przedsięwzięcia są Diecezja Bydgoska i Parafia Katedralna św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. Letnie Koncerty Organowe zostały objęte honorowym patronatem przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka, a medialnym przez Polskie Radio PiK, Telewizję Polską, Oddział
w Bydgoszczy oraz Przewodnik Katolicki.

Zaproszenie aż dziewięciu wykonawców było możliwe dzięki otwartości serca ordynariusza diecezji bydgoskiej, a także właścicieli firm. – Chciałbym podziękować również osobie, której zdanie było i jest kluczowe, czyli księdzu infułatowi Stanisławowi Kotowskiemu, proboszczowi parafii katedralnej za przychylność i otwartość na różne inicjatywy muzyczne – zakończył Krzysztof Fryska.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski