07.10.2024

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był człowiekiem prawdy, miłości i wiary. Bronił godności człowieka pogardzanego. Kapłan, który stał się symbolem troski o losy ojczyzny, został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku. Przez jego życie realizował się Boży plan zbawienia. W jego słowach i decyzjach można więc szukać świętości, która przekracza swoją epokę. W dniu 19 października 1984 roku po zakończonej Mszy Świętej dla ludzi pracy w Bydgoszczy i odmówieniu różańca, w czasie powrotu do Warszawy, ksiądz Jerzy został uprowadzony, a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Dla upamiętnienia 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przygotowaliśmy w naszej diecezji następujące inicjatywy:

15 października – godz. 8:00 Msza Święta w bydgoskiej katedrze, a po niej o godz. 10:00 rozpocznie się III edycja Kongresu poświęconego bł. ks. Jerzemu Popiełuszce (Dom Polski).

19 października – godz. 7:00 – Msza Święta o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników.Po Mszy Świętej rozpoczęcie Pielgrzymki Rowerowej Szlakiem Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Godz. 17:00 – Koncert „Via Dolorosa” – pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis i Żeńskiego Zespołu Wokalnego Re – kontra (parafia Świętych Polskich Braci Męczenników).

Godz. 18:00 – Msza Święta koncelebrowana o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego. Po Mszy Świętej różaniec poprowadzony przez młodzież w tej samej intencji.

20 października – godz. 13:00 – Msza Święta koncelebrowana przez biskupów i kapłanów o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki, transmitowana na żywo z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników przez Telewizję Polonia.

W roku 40. rocznicy męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki prośmy Boga o dar prawdy i wolności w sercach, w Ojczyźnie i na świecie. Prośmy również o kanonizację błogosławionego, skromnego kapłana z Podlasia, aby jego świadectwo dotarło do całego świata.

+ Krzysztof Włodarczyk
Biskup Bydgoski

Bydgoszcz, 1 października 2024 r.

Odezwa została odczytana w kościołach diecezji 6 października 2024 roku.