07.03.2025

„Mam w sercu przekonanie o jednym – Jezus podąża (…) ze mną. Razem z każdym skrzywdzonym” – te słowa Roberta można było usłyszeć podczas Drogi Krzyżowej w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja. Głos osób skrzywdzonych wybrzmiał w trakcie całego nabożeństwa.

„To inicjatywa obchodzona w Kościele w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka” – mówi ks. dr Mateusz Nowak, który poprowadził modlitwę. – W 2017 roku Konferencja Episkopatu Polski wyznaczyła pierwszy piątek Wielkiego Postu jako Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. W 2023 roku, na wniosek Prymasa Polski – abp. Wojciecha Polaka, biskupi zmienili nazwę na „Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym” – dodał delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezji bydgoskiej.

„Życie z doświadczeniem wykorzystania seksualnego zawiera w sobie każdą stację drogi krzyżowej. Są na niej i momenty skazania, upadków, obnażenia, ale i pocieszenia czy pomocy. Jest grób, ale chcę wierzyć, że jest też zmartwychwstanie. Cokolwiek by o niej napisać, mam w sercu przekonanie o jednym – Jezus podąża nią razem ze mną. Razem z każdym skrzywdzonym” – cytowano na wstępie Roberta. – Dziś w Polsce, przede wszystkim w kościołach jubileuszowych, łączymy się modlitewnie ze skrzywdzonymi, którym Kościół chce okazać wsparcie, zarówno poprzez towarzyszenie duchowe, jak i konkretną pomoc – dodał ks. dr Mateusz Nowak.

„Stałam tam bezbronna, spętana wstydem, zupełnie sama wobec kościelnych urzędników, zaś od ojca mojego lokalnego Kościoła usłyszałam, że jestem współautorem „drugiego zamachu na Jana Pawła II” – czytano podczas pierwszej stacji słowa Anny. „Każdego dnia próbuję, staram się wznieść ponad to, co było kiedyś krzywdą. Walczę i pragnę być ukrytą w Sercu Chrystusa i jeszcze bardziej do Niego przylgnąć. Doskonale wiem, że każda moja rana, ból, cierpienie już zawisło na krzyżu wraz z Ukrzyżowanym. Wiem, że każde cierpienie w łączności z Chrystusem ma tajemniczy sens. Wszystko zaś co we mnie jest z Boga, jest święte i tęskni za Nim” – cytowano na zakończenie słowa Teresy.

W modlitwie uczestniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej – bp Krzysztof Włodarczyk – który udzielił zebranym błogosławieństwa.

Odpowiedzią Kościoła w Polsce na bolesne sytuacje jest codzienna praca diecezjalnych i zakonnych delegatów, delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterzy, a także sióstr towarzyszących skrzywdzonym. Ich działania wspierają Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundacja Świętego Józefa KEP. Razem tworzą całościowy system reagowania, pomocy osobom pokrzywdzonym i prewencji w środowisku kościelnym.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print