03.06.2025

Bydgoski kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty był 3 czerwca miejscem bierzmowania, jakie zostało przygotowane przez diecezjalne duszpasterstwo osób niesłyszących oraz słabosłyszących. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji został powitany przez rodziców, którzy wyrazili wdzięczność „za obecność pasterza w tym wyjątkowym dla ich dzieci dniu, gdy wkraczają na drogę chrześcijańskiej dojrzałości”.

Słowa do biskupa bydgoskiego, a także przedstawicieli Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej w Bydgoszczy, skierował także duszpasterz społeczności głuchych – ks. Piotr Książkiewicz. Kapłan zauważył, że jest to święto nie tylko młodzieży przystępującej do bierzmowania, ale całego ośrodka, czego wyrazem jest obecność dyrekcji na czele z Ryszardem Bieleckim, nauczycieli i wychowanków. 

W skierowanych do młodzieży i zgromadzonych słowach, bp Włodarczyk zwrócił uwagę na to, że kandydatów do bierzmowania jest dwunastu, co można porównać do liczby uczniów zgromadzonych w dniu Pięćdziesiątnicy, oczekujących na dar Ducha Świętego. Podkreślił również, że niewidzialność Ducha Świętego nie oznacza Jego braku. – On jest i działa pośród nas, jak przed dwoma tysiącami lat w Kościele – mówił.

Biskup Krzysztof Włodarczyk porównał obecność Ducha Świętego także do wiatru, którego również nie widać, ale gdy przewróci przedmioty, poruszy drzewa, działa. – Na tej samej zasadzie Duch Święty porusza ludzkie serca do odważnego wyznawania wiary, czyni nas dziećmi Bożymi przez sakramentalne znaki – chociażby znak krzyża czy olej krzyżma, poświęcony w Wielki Czwartek.  

Sakrament bierzmowania przyjęło dwunastu uczniów ośrodka. Do tego wydarzenia przygotowani zostali przez katechetkę – Agatę Wilczewską oraz swojego duszpasterza – ks. Piotra Książkiewicza.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Oprac. Marcin Jarzembowski
Nadesłał: ks. Piotr Książkiewicz

print