04.02.2023

„Swoim posłuszeństwem Maryja koryguje nasze często powierzchowne rozumienie wolności” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.

Mszę św. poprzedził różaniec ulicami Bydgoszczy, na który mieszkańców zaprosili Wojownicy Maryi. – Posłuszeństwo to najmilsza Bogu ze wszystkich ofiar – dodał w homilii bp Krzysztof Włodarczyk, podkreślając, że we współczesnym świecie, tak mocno podkreślającym znaczenie ludzkiej wolności, samorealizacji, autonomii, posłuszeństwo może wydawać się czymś nieco anachronicznym.

Patrząc na Maryję możemy – według Biskupa Bydgoskiego – na nowo odkryć jego sens i wartość, a przede wszystkim znaczenie posłuszeństwa wobec Boga. – Posłuszeństwo Maryi w sposób szczególny wyraża się w chwili zwiastowania – przywołał jedną z tajemnic różańca bp. Nie jest to – jak zaznaczył – posłuszeństwo narzucone, czy czysto zewnętrzne, ale głęboka zgoda na działanie Boga, wolny, a także świadomy wybór. – Maryja pozwala dokonać wielkich, zdumiewających dzieł w swoim życiu, otwiera się na piękno Bożego planu. Pokazuje nam, że autentyczne posłuszeństwo wobec Boga nie pomniejsza człowieka, nie godzi w jego osobową godność, ale pozwala mu się prawdziwie rozwinąć – powiedział.

Idąc za przykładem Maryi – jak dodał bp – stajemy się prawdziwie wolni po to, byśmy mogli wzrastać w Chrystusie, niosąc Go światu. – Maryja uczy nas dokonywania dojrzałych wyborów i wierności podjętym decyzjom. Nie musimy być ludźmi chwiejnymi i nieodpowiedzialnymi, którzy pod wpływem chwilowego impulsu odrzucają to, co w ich życiu jest najcenniejsze – zaznaczył.

W czasie homilii bp nawiązał do odczytanego Listu do Hebrajczyków, zwracając uwagę na znaczenie modlitwy, postu i jałmużny.

W procesję różańcową, która przeszła z kościoła garnizonowego do katedry oraz w Mszę św. zaangażowani byli również członkowie Rodziny Karmelitańskiej.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski