11.02.2023

„Dlaczego mamy dostrzegać chorych, cierpiących, niepełnosprawnych? By zobaczyć w nich Chrystusa” – mówił diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia ks. Marcin Scharwerk.

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem obchodów Światowego Dnia Chorego. – Ojciec Święty – Jan Paweł II – powtarzał, że chorzy są skarbem Kościoła, bo oni swoją modlitwę wspierają cierpieniem. I właśnie ta modlitwa jest najbardziej skuteczna – mówił na wstępie proboszcz ks. infułat Stanisław Kotowski.

Wierni mogli skorzystać z sakramentu namaszczenia chorych. – Nikt nie jest Bogu obojętny. Kiedy przeżywamy kolejny Światowy Dzień Chorego, staramy się zrozumieć nasze życie, choroby i cierpienia. Także trudy i zmagania bliskich nam osób – dodał ks. Marcin Scharwerk, nawiązując do tegorocznego orędzia Franciszka, dziękując zaangażowanym w opiekę nad chorymi i cierpiącymi. – Choroba może dotknąć każdego z nas, wywracając dotychczasowe życie, układankę planów – dodał, zachęcając do wpatrywania się w przykład Maryi, która jest przykładem bezgranicznego zaufania Bogu.

Również w związku z 30. rocznicą obchodów I Światowego Dnia Chorego, Fundacja Kaktus zaprasza na konferencję „Miłość do cierpiących miarą poziomu cywilizacji”, która odbędzie się 12 lutego o godz. 15.00 w Domu Polskim w Bydgoszczy. Szczegóły TUTAJ.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz