19.02.2023

Centrum Edukacyjno-Formacyjne im. Błogosławionego Biskupa Michała Kozala w Bydgoszczy było miejscem trzydniowej sesji zimowej Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła. Formację założył w 1998 r. o. Piotr Kurkiewicz, polski kapucyn pracujący na Ukrainie.

Uczestnicy Szkoły Maryi uczą się kontaktu z Bogiem poprzez medytację, uwielbienie, pogłębione życie sakramentalne. Podczas spotkań są również poruszane tematy, z jakimi chrześcijanin styka się w codzienności – w pracy, czy w kontaktach z ludźmi. – To miejsce dla każdego, kto chce kształtować swoje serce, bez względu na wiek i stan. Tu otrzymałem poczucie wspólnoty – mówi Marek Kulski.

Całość jest podzielona na filie, w ramach których uczestnicy spotykają się cztery razy w roku – trzy razy w weekendy i raz na dziesięciodniowej sesji letniej. – Szkoła Maryi jest drogą do Jezusa. Drogą uczenia się cnót, ich naśladowania. Kiedy trafiliśmy tu z mężem, byliśmy po pierwszym nawróceniu. Natychmiast doświadczyliśmy Bożej miłości – dodała Bożena Kula, liderka bydgoskiej wspólnoty, odpowiedzialna za organizację sesji.

Formacja opiera się na sześcioletnim cyklu. Po jej ukończeniu uczestnik sam może posługiwać w szkole. – Od początku mojej obecności w tym miejscu zauważam, że ludzie, których spotykam, pragną bliskości Boga. Tego kroku naprzód w Jego kierunku. Tą, która zawsze do Niego nas prowadzi, nie zatrzymując przy sobie, jest Maryja – dodała s. Maksymiliana OSF ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej.

Do Bydgoszczy przyjechali reprezentanci m.in. z Chojnic, Gdańska, Łodzi, Nysy i Poznania. – Maryja jest wzorem osoby zasłuchanej w słowo Boże. Ona je realizuje i stąd jest także wzorem uczenia się bycia dojrzałym chrześcijaninem. Szkoła Maryi to konferencje, wykłady, połączone z modlitwą i formacją. To drogi kształtowania wiary i rozumu – dodał bp Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z uczestnikami, prowadząc dla nich rozważania.

Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła działa nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie. Ma charakter otwarty i jest dla osób z różnych wspólnot oraz ruchów.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski