24.02.2023

„Jesteśmy bezradni wobec głębi tego zła. Dlatego najpierw zwracamy się do Pana Boga z pokorną modlitwą” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który poprowadził w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz siódmy przeżywał Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. – Jesteśmy zaproszeni do skupienia naszej uwagi na cierpienia dzieci. Do modlitwy, postu, wynagradzania za grzechy i zło zadane przez niektórych duchownych oraz osoby konsekrowane – mówił bp.

We wstępie do nabożeństwa podkreślił, że należy walczyć z wszelkimi formami nadużyć – we wszystkich środowiskach, a szczególnie we wspólnocie Kościoła. – Modlimy się o siłę oraz wszelką pomoc dla poszkodowanych. O nawrócenie dla sprawców, o wzrost troski świadomości tego strasznego grzechu, najpierw w kategorii przestępstwa, które domaga się odpowiedzi na wszystkich poziomach – pomocy psychologicznej, prawnej i karnej. Szeroko zakrojonej edukacji i prewencji – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

„Jezu, chcemy przepraszać za grzechy, wynagradzać za zło, prosić o nawrócenie, siłę do przemiany w naszym życiu kościelnym i społecznym” – mówił bp, dziękując wiernym za obecność.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz