16.04.2023

Blisko 120 mężczyzn z różnych parafii diecezji bydgoskiej uczestniczyło w drugiej turze rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, jakie zorganizowano w Licheniu.

Podczas pierwszego dnia formacji, przeżywana Droga Światła, której teksty zaczerpnięte zostały z encykliki Jana Pawła II Ecclesia de Eucharistia, przypomniała nauczanie papieża o wielkości tajemnicy Eucharystii w życiu Kościoła. W czasie sprawowanej Mszy św. ks. dr Mateusz Nowak wyjaśnił, na czym polega bycie „eucharystycznym mężczyzną” w życiu nadzwyczajnego szafarza Komunii św., co każdy uczestnik mógł jeszcze raz rozważyć w modlitwie adoracyjnej w czasie wystawienia Najświętszego Sakramentu.

Drugiego dnia rekolekcji omówiona została, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym księga liturgiczna „Komunia Święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą Świętą dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”. Centralnym punktem była Eucharystia sprawowana coram episcopo, podczas której bp Krzysztof Włodarczyk powiedział o darze pokoju, jakim Zmartwychwstały obdarzył apostołów zebranych w Wieczerniku. Ten pokój – stwierdził ordynariusz diecezji bydgoskiej – Chrystus przynosi w każdej sprawowanej Mszy św. oraz sakramencie pokuty i pojednania.

Po Eucharystii biskup spotkał się z uczestnikami, odpowiadając na ich pytania, a także dzieląc się swoim doświadczeniem wiary. Na koniec rekolekcji, po nauce podsumowującej, została odprawiona Msza św., po której nadzwyczajni szafarze Komunii św. diecezji bydgoskiej przeszli w procesji eucharystycznej, dając wyraz swojej wiary w żywą i realną obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. – Coroczne rekolekcje, które przeżywamy z braćmi szafarzami, umacniają nas do wykonywania tej funkcji. Konferencje i modlitwy prowadzone przez księży Mateusza i Karola pomagają mam zgłębić wielką istotę Eucharystii, z którą spotykamy się przy ołtarzu – powiedział Henryk Sowa.

Przedstawiciel wspólnoty św. Mikołaja Biskupa w Szaradowie rozpoczął swoją służbę przy ołtarzu w chwili przyjęcia pierwszej Komunii świętej. – Trwa one nieprzerwanie przez 35 lat. Natomiast szafarzem jestem od 15 lat. Dobrze pamiętam, kiedy po raz pierwszy chwyciłem w dłonie konsekrowaną Hostię, i rodzące się wtedy obawy i pytania. Dzisiaj, po tych kilkunastu latach, nadal towarzyszy mi duże przejęcie podczas rozdzielania Ciała Pańskiego. Druga tura rekolekcji przypadła w pięknym czasie oktawy Wielkiej Nocy, zakończonej Świętem Bożego Miłosierdzia. Modlę się, by ta ogromna Miłość, skryta w hostii, nieustannie pobudzała życie do nowej przemiany – dodał Henryk Sowa.

Oprac. MJ
Zdjęcia: Jacek Pytlik