22.04.2023

Msza św. w bydgoskim kościele św. Maksymiliana Kolbego i zabawa w pobliskiej szkole, w czasie której uczestnicy zatańczyli poloneza, wypełniły studniówkę przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Z diecezji bydgoskiej wyjazd do Portugalii zadeklarowało pół tysiąca osób, 370 w grupach oraz 100 ze wspólnot neokatechumenalnych. – Rozpoczynamy odliczanie, wkraczając w czas bezpośredniego przygotowania się do tego wydarzenia. Światowe Dni Młodzieży nie są tylko eventem, czy wakacyjnym wyjazdem, ale szczególnym czasem rekolekcji, przeżywanym w radości z młodymi z całego świata – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Henryk Stippa.

Swoje słowo do młodych w czasie Mszy św. skierował dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Tomasz Koprianiuk. – Droga do Emaus bywa opisywana jako ucieczka od trudów i wyzwań. To postawa przeciwna uczniom Chrystusa. Dlatego Jezus przybliża się do swoich uczniów i wyjaśnia im sens podejmowanych wysiłków. Dla chrześcijanina nie ma takich miejsc jak Emaus, bo one są zaprzeczeniem duchowego wzrostu – dodał.

Bydgoska studniówka stanowiła nie tylko okazję do zabawy, ale była również czasem poznania innych grup i uczestników wyjeżdżających do Portugalii. – Przed nami czas wzmożonego wysiłku duchowego, który ma użyźnić nasze serca oraz sumienia na przyjęcie treści, jakimi będziemy karmić się podczas Światowych Dni Młodzieży – dodał ks. Henryk Stippa. – Mamy nadzieje, że uda nam się choć trochę zintegrować z innymi grupami i kiedy miniemy się na ulicach Lizbony, wymienimy się nie tylko uśmiechem, ale porozmawiamy ze sobą, bo dobrze na pielgrzymce ujrzeć znajomą twarz – powiedziała Maria Peplińska z grupy Fordon.

Obecnie w diecezji działa osiem punktów przygotowań. – Przez takie wydarzenia pokazujemy również, że młodzież nie wstydzi się swojej wiary. Dzięki wspólnej, radosnej zabawie możemy razem przeżywać przygotowania do wydarzenia, które na pewno odmieni nasze życie. Nam, młodym, jest to bardzo potrzebne – dodały Magdalena Maciejewska, Marta Okońska i Aleksandra Mencel z grupy Centralnej.

Razem z młodymi do Portugalii wybiera się bp Krzysztof Włodarczyk, który będzie głosił dla nich m.in. katechezy.

Więcej informacji na temat ŚDM oraz o przygotowaniach na stronie www.sdm.bydgoszcz.pl

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz