25.04.2023

„Wybór imienia jest wyborem programu życia” – podkreślał w Runowie Krajeńskim biskup Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył Mszy św. z okazji 20-lecia nadania imienia miejscowej szkole podstawowej Elżbiety i Jana Orzelskich. – Żadna z innych postaci historycznych związanych z Runowem Krajeńskim nie zdołała wnieść w historię i kulturę porównywalnych wartości. To Orzelscy, ludzie wykształceni i o dużej kulturze, wybudowali pałac w Runowie i nowy murowany kościół. To Jan Orzelski był autorem kroniki, do dziś ważnego dokumentu do historycznych badań – przypomniał bp.

Po konsultacjach z radami pedagogiczną, rodziców i samorządem uczniowskim, dyrektor szkoły Maria Nowicka wystąpiła do Rady Miejskiej w Więcborku ze specjalnym wnioskiem o nadanie placówce patronów Elżbiety i Jana Orzelskich. Propozycja została przyjęta 25 kwietnia 2003 roku. – Patron jest punktem odniesienia, wzorem do naśladowania, wreszcie autorytetem. Takim, którego nie trzeba, ale warto słuchać – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Pasterz diecezji dodał, że o autorytecie Orzelskich stanowi realizacja trzech zasad pedagogicznych, będących sekretem skuteczności wszelkich oddziaływań wychowawczych, zarówno w rodzinie, szkole, zakładzie pracy, jak i w innych miejscach, środowiskach kształtujących człowieka, takich jak parafia, wioska czy gmina.

Tekst i zdjęcie: Marcin Jarzembowski