29.06.2023

„Kierując się troską, by ewangeliczny przekaz docierał do nieograniczonej liczby wiernych, także tych, którzy są poszukujący, czy żyją na peryferiach Kościoła, z dniem 29 czerwca 2023 roku powołuję do istnienia Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej” – napisał w dekrecie biskup Krzysztof Włodarczyk.

Biuro, którego siedziba znajduje się w Kurii Diecezjalnej, będzie: koordynatorem centrum informacji i środków społecznego przekazu diecezji; zajmie się informowaniem o działalności, życiu Kościoła lokalnego w różnych mediach, organizacją konferencji prasowych; transmisji, realizacją cykli o charakterze ewangelizacyjnym; odpowiadać będzie z ramienia diecezji za kontakt z innymi mediami; „inicjować spotkania biskupa z mediami, w celu integracji i poczucia wzajemnej misji informacyjnej”.

Zespół osobowy biura oraz poszczególne ich kompetencje ustalane będą przez Przewodniczącego Kolegium Redakcyjnego, którym został Marcin Jarzembowski, związany z mediami od ponad 25 lat. Od 2004 roku jest dziennikarzem Przewodnika Katolickiego, od 2002 roku korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej, a także współtwórcą programu religijnego „Bliżej Nieba” w TVP3 Bydgoszcz.

W skład zespołu Biura Prasowego Diecezji Bydgoskiej zostali powołani: Ewa Szałkowska (członek Kolegium Redakcyjnego), Przemysław Czarnecki (członek Kolegium Redakcyjnego), ks. dr Sylwester Warzyński (członek Kolegium Redakcyjnego), Wiesław Kajdasz (członek zespołu) oraz ks. Piotr Wachowski (rzecznik prasowy).

W dekrecie bp Krzysztof Włodarczyk przypomniał słowa Ojca Świętego Franciszka, który w jednym z orędzi na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu napisał: „Kultura spotkania wymaga, abyśmy byli skłonni nie tylko dawać, ale także otrzymywać od innych. Media mogą nam w tym pomóc, zwłaszcza dzisiaj, kiedy sieci ludzkiej komunikacji osiągnęły bezprecedensowy rozwój. Zwłaszcza internet może zaoferować większe możliwości spotkania i solidarności między wszystkimi, a jest to rzecz dobra, jest to Boży dar”.

„Powierzone zadania oddaję pod opiekę Matki Bożej Pięknej Miłości, bł. bp. Michała Kozala oraz św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy – i z serca błogosławię” – dodał biskup bydgoski.

Dekret wszedł w życie w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Zdjęcie: ks. Damian Pawlikowski