03.09.2023

Kilkaset osób stanęło przed bydgoskim Domem Polskim, by z rąk wolontariuszy odebrać dary, jakie przygotowała diecezjalna Caritas w ramach dorocznej akcji „Tornister pełen uśmiechów”.

Jej celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego. W tym roku, w związku z trzęsieniem ziemi w Syrii i Libanie, akcja została rozszerzona o zakup plecaków również dla dzieci z tego obszaru.

Na twarzach rodziców i maluchów było widać radość oraz ekscytację. Wielu przybyłych po pomoc to mieszkańcy Ukrainy, którzy musieli uciekać przed rosyjską agresją na ich kraj. – Dlaczego tornister pełen uśmiechów? Dlatego, że wszystkie rzeczy, które się w nim znalazły, powinny wywoływać właśnie uśmiech na twarzy dziecka – podkreśliła s. Aleksandra Mikołajczak ISMM, która jest koordynatorem wolontariatu w Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Niedzielny finał mógł się odbyć dzięki wsparciu darczyńców, jak i licznych wolontariuszy, którzy w ciągu ostatnich dni mieli ręce pełne pracy. – Z perspektywy nauczyciela jestem przekonana, że warto być wolontariuszem. Warto angażować się w te akcje na początku roku, bo jako opiekun dzieci staję się dla nich przykładem. Pokazuję, co znaczy być dla innych. Zabieram moich uczniów, by mieli doświadczenie niesienia pomocy bliźnim – powiedziała Katarzyna Dobosz, opiekun Szkolnego Koła Caritas przy nakielskiej dwójce, której patronuje bł. Stefan Wyszyński.

Początek września, zarazem nowego roku szkolnego to dla Caritas czas intensywnej pracy. Stąd Msza św. w katedrze bydgoskiej, by zawierzyć Bogu i Matce Pięknej Miłości wszystkie dzieła miłosierdzia. – Tak licznie zgromadzone dzieci i ich rodziny świadczą o tym, że dobiega końca czas wypoczynku i rozpoczyna się jeszcze wspanialszy okres pozyskiwania wiedzy, poznawania drugiego człowieka oraz Boga – mówił dyrektor diecezjalnej Caritas, ks. prałat Wojciech Przybyła.

Modlitwie przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, który zwrócił uwagę na potrzebę wspólnego obdarowywania miłością. Po niej pobłogosławił osoby przed Domem Polskim, a potem wręczył kilku dzieciom nowe tornistry. – Dziękuję – podsumowała mała Kasia, która przyszła z mamą.

„Tornister pełen uśmiechów” jest jednym ze sztandarowych programów pomocowych z wieloletnią tradycją. Od początku jego trwania Caritas Polska, a także Caritas diecezjalne przekazały dzieciom
polskim, ale też z Białorusi, Ukrainy i Litwy, ponad 210 tys. wyprawek szkolnych.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski