03.09.2023

„Bycie konsekwentnym w wierze jest rozumną służbą” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas Mszy Świętej w katedrze bydgoskiej do osób związanych z Ruchem Światło-Życie, które spotkały się na porekolekcyjnym dniu wspólnoty.

W czasie homilii – odwołując się do słów św. Pawła – zauważył, że gdyby chrześcijanin mówił, iż wierzy w głoszoną przez Apostołów Ewangelię, ale nie kierowałby się jej zasadami w życiu, to jego zachowanie byłoby nielogiczne i niekonsekwentne. Taka postawa byłaby nierozumna, „wręcz głupia, gdyż usłyszana Ewangelia pozostałaby w nim bezowocna”.

Stąd ową zgodność życia z wyznawaną wiarą św. Paweł określa jako służbę, kreśląc jej kolejne kręgi. Są nimi: ofiarowanie się do dyspozycji Boga, wierność codziennym zadaniom i oddawanie Jemu czci. – Ktoś, kto doświadczył bliskości Boga, nie potrafi przestać być zafascynowanym Jego miłością, pięknem, delikatnością. To przeżywacie na drodze tego charyzmatu – mówił bp, dziękując przybyłym na modlitwę za ich świadectwa.

Zachęcił obecnych do „uwodzenia się Bogu” oraz „umacniania się we wspólnocie”.  Bo – jak dodał – człowiek dotknięty przez Boga już nigdy nie będzie taki sam – dla siebie i świata. To stąd spotyka go we współczesnym świecie m.in. niezrozumienie, ośmieszenie, poniżenie. Tylko dlatego, że ośmiela się myśleć i mówić inaczej niż „ogół”.

Pierwszorzędnym celem dnia wspólnoty jest podziękowanie za rekolekcyjne doświadczenia. – To również moment umacniania naszych więzi. Doskonała okazja do bycia razem – czasu naznaczonego inspiracjami, modlitwą, śpiewem i refleksją. Okazja do dzielenia się przeżyciami i doświadczeniami, które nosimy w sercach z napotkanymi przez nas członkami wspólnoty – dodał moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, ks. Paweł Rybka.

W czasie wakacji odbyło się szesnaście spotkań rekolekcyjnych. W ich organizację zaangażowało się wiele osób świeckich, a także duchownych.  – Chcemy im wszystkim za to bardzo podziękować. Ważne jest samo spotkanie, bo wiemy że mamy siebie i tworzymy silną wspólnotę – podsumowali Agnieszka i Rafał Staszewscy, będący parą diecezjalną Domowego Kościoła.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz