15.10.2023

„Święty Jan Paweł II potrafił łączyć w sobie sfery duchową, psychiczną i fizyczną” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, zwracając się do uczestników Ogólnopolskiego Biegu Papieskiego OHP.

Jego druga edycja rozpoczęła się równocześnie we wszystkich województwach Polski. – Swój udział w całym kraju zapowiedziało ponad dwa tysiące osób – powiedział Marcin Blumkowski. Zastępca komendanta OHP w województwie kujawsko-pomorskim odczytał również list komendant głównej Małgorzaty Zwiercan, która zaznaczyła, że bieg jest częścią obchodów Dnia Papieskiego. Odwołała się jednocześnie do hasła „Jan Paweł II – cywilizacja życia”. „To nawiązanie do encykliki Evangelium vitae, która traktuje o wartości ludzkiego życia, jego pięknie” – napisała komendant.

Trasę kujawsko-pomorskiego biegu zaplanowano w formie pętli po ścieżkach Puszczy Bydgoskiej. – Naszym patronem jest św. Jan Paweł II, a w tym roku w sposób szczególny świętujemy 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Ojca Świętego. Dlatego bieg ma również charakter wychowawczy, gdzie poprzez słowa papieża pragniemy młodzież podprowadzać w odpowiednim kierunku – powiedziała Magdalena Walczak-Baranowska, komendant OHP w Bydgoszczy. – Młodzież Ochotniczych Hufców Pracy poszukuje wartości. Po doświadczeniach swojego dzieciństwa, młodości, pragnie wychodzić na prostą. I myślę, że nikt inny jak św. Jan Paweł II może im w tym bardzo pomóc – dodał, ks. Łukasz Skarżyński.

Wojewódzki kapelan OHP, na co dzień proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Toruniu, pobiegł z numerem 25. – Biegnę dla poprawienia kondycji, ogólnie dla sportu. Otrzymaliśmy propozycję, więc się zgodziliśmy. Poza tym jest to bieg papieski i nie mogło nas zabraknąć – dodali Maks i Karolina. – Dziękuję, że jesteście i podjęliście wysiłek, by być na tej trasie. Za to, że w sercach macie tego, który wam patronuje – św. Jana Pawła II – dodał bp Krzysztof Włodarczyk, któremu wręczono pamiątkowy medal.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej także nawiązał do hasła Dnia Papieskiego. – Ten bieg potwierdza tę troskę o życie, przecież mówimy „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Ja dodaję jeszcze, że „ruch rzeźbi ciało”. Papież, który pozostawił bogactwo nauczania, osobowości, także troszczył się o wymiar życia fizycznego. Lubił sport i kiedy tylko mógł, podejmował wysiłek fizyczny. Potrafił łączyć w sobie sfery: duchową, psychiczną, fizyczną. Dbał o całościowy rozwój i niech będzie dla was wzorem. Życzę sukcesu, a wszyscy, którzy dobiegną do mety, są zwycięzcami. To jest kolejny challenge który podejmujecie i niech on przyniesie dobro nie tylko w wymiarze fizycznym, ale duchowym – dodał bp.

W biegu wzięli udział wychowankowie Ochotniczych Hufców Pracy, okoliczni mieszkańcy, wśród nich dzieci i seniorzy. Zaplanowana trasa liczyła dwa i pół kilometra. Dla wszystkich przygotowano okolicznościowe dyplomy i medale. Chętni mogli również uczestniczyć quizie wiedzy o św. Janie Pawle II.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski