15.10.2023

„Na ołtarzu budowane jest życie Kościoła, parafii, każdego i każdej z nas” – podkreślał ordynariusz diecezji włocławskiej bp Krzysztof Wętkowski.

Podczas obchodów dziewięćdziesiątej rocznicy konsekracji bydgoskiego kościoła świętego Mikołaja, którym przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, poświęcony został nowy, kamienny ołtarz. – Miejsce, w którym jesteśmy, związane jest z początkami chrześcijaństwa na polskiej ziemi. To wtedy, tysiąc lat temu, na tej ziemi, również wybrzmiało zaproszenie na ucztę do Królestwa Niebieskiego – mówił bp Krzysztof Wętkowski, dodając, że odpowiadały na nie pokolenia wiernych.

Biskup, kreśląc historię fordońskiej wspólnoty, dodał, że wydała ona m.in. dwóch biskupów diecezji włocławskiej, którzy byli tu proboszczami. Następnie wyjaśnił symbolikę przeżywanej uroczystości. – W kościele musi był ołtarz, wszystko inne jest dodatkiem. Kapłan całuje ołtarz, go okadza. Czyni tak dlatego, że jest on znakiem Chrystusa i Jego Ofiary, którą za nas złożył i składa – powiedział.

Biskup Wętkowski dodał, że ołtarz jest miejscem, wokół którego gromadzi się wspólnota wierzących. Wspólnota, która może być budowana tylko na Eucharystii. Przypomniał ponownie słowa „Przyjdźcie na ucztę”. Podkreślił, że największą przeszkodą w odpowiedzi na zaproszenie jest obojętność i niechęć do całkowitego nawrócenia. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mamy ten ołtarz. Za to, że możemy go podziwiać. Nade wszystko uświadamiać, że stanowi on centrum Ofiary i uczty – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Kościół św. Mikołaja na rynku w Starym Fordonie, nazywany często „Matką kościołów fordońskich” lub „Fordońską farą”, konsekrowany był 15 października 1933 roku przez sługę Bożego biskupa Konstantyna Dominika, sufragana chełmińskiego. Wcześniej leżał w granicach diecezji włocławskiej, za których to czasów powstał pierwszy murowany kościół (w 1600 r.), następnie w granicach diecezji chełmińskiej, później pelplińskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, obecnie diecezji bydgoskiej. – Kościół przez wiele ostatnich lat odzyskiwał swój blask. Nadszedł czas, by w prezbiterium stanął stały ołtarz, wykonany z kamienia, dedykowany przez biskupa w obrzędzie poświęcenia – dodał proboszcz parafii św. Mikołaja w Bydgoszczy, ks. kan. Karol Glesmer, dziękując zebranym za przybycie.

Nowy ołtarz oraz ambonę i pulpit wykonano z marmuru według projektu Grzegorza Chojnackiego.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski