19.10.2023

„Świętość księdza Jerzego Popiełuszki rodziła się w zwyczajnej posłudze duszpasterskiej” – mówił w rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana ks. Zbigniew Plewa.

Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy, z którego ks. Popiełuszko wyruszył na męczeński szlak 19 października 1984 roku, było miejscem modlitwy kapłanów i wiernych. – Wtedy kościół pękał w szwach. A dziś? Pozostali nieliczni i wierni – mówił na wstępie ks. prałat Józef Kubalewski. – Prośmy bł. ks. Jerzego w tych szczególnych dniach dla naszej ojczyzny, by wstawiał się za nami i wypraszał u Boga mądrość. By prawda, uczciwość i sprawiedliwość zwyciężyły – dodał proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników.

Ksiądz Zbigniew Plewa, który przewodniczył Mszy św. w intencji rychłej kanonizacji męczennika, przypomniał, że „syn ziemi podlaskiej wsławił się odprawianiem Mszy św. za ojczyznę w trudnym okresie jej dziejów”. – Wszystkich ludzi bez wyjątku obejmował pasterską miłością, nawołując do pojednania, by zło dobrem zwyciężać – dodał proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Dziewierzewie.

Przed Eucharystią zebrani w sanktuarium na Wyżynach wysłuchali koncertu Tomka Kamińskiego „Dobro nieskończone”. Natomiast po Mszy św. został odmówiony różaniec. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów będzie Eucharystia pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka – 29 października – o godz. 13.00.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski