02.12.2023

Msza św. w Kościele Rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego, powrót do początków, prezentacja planów, tort urodzinowy – to wszystko w ramach obchodów jubileuszu 5-lecia wspólnoty L’Arche, jaki obchodzono w Bydgoszczy.

Wspólnota zawiązała się 30 listopada 2018 roku podczas spotkania w domu parafialnym przy kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy z inicjatywy Marioli i Tomasza Rychlików – rodziców adopcyjnych dorosłej córki z niepełnosprawnością intelektualną, którzy przeczytali przesłany im przez przyjaciółkę z Poznania materiał na temat francuskiej „Arki”.

Małżonkowie skontaktowali się m.in. z diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych ks. dr. Januszem Tomczakiem, członkami wspólnot „Wiara i Światło” („Piastowskie Pucie”, „Więcborskie Rykotki”) oraz dyrektor L’Arche Polska Barbarą Wójcik. Owocem było powołanie grupy inicjatywnej L’Arche.

Za nimi wiele spotkań, wyjazdów do podobnych miejsc, a także działań o charakterze charytatywnym. Również od marca 2023 roku w każdy wtorek prowadzone są zajęcia aktywizujące dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w ramach Klubu „Dom Arki” przy kościele Niepokalanego Serca NMP w Bydgoszczy. – Piękne jest to, że w tej wspólnocie nie ma zdrowych i chorych, tylko jesteśmy razem, przenikamy siebie. Uczyć się od osoby niepełnosprawnej, która jest radosna, pełna chęci życia to dla nas zdrowych naprawdę dar – powiedział proboszcz o. Maciej Sierzputowski CSSp.

We wspomnianych zajęciach uczestniczy sześć osób z niepełnosprawnością intelektualną sprzężoną. Są nimi: Tomek, Basia, Kasia, Mikołaj, Iwonka i Kuba. – To bycie razem wzajemnie nas przemienia. Czasem na zajęcia przychodzę bardzo zmęczona, bo życie jest wielkim pędem i wydaje mi się, że „ciągnę na oparach”. Jednak po nich otrzymuję nowe siły – opowiada Hanna Łyszkiewicz-Krupa, lider wspólnoty. – To przede wszystkim wzajemna wymiana darów, gdzie odkrywamy, że każdy z nas ma coś do zaoferowania drugiemu. Dzięki temu jesteśmy w stanie budować relacje, więzi oparte na poczuciu wartości każdego człowieka, nawet jeżeli jest on z wielką niesprawnością – powiedział ks. dr Janusz Tomczak, duszpasterz niepełnosprawnych diecezji bydgoskiej.

W Federacji L’Arche przechodzi się różne etapy: grupy inicjatywnej, projektu wspólnoty, wspólnoty próbnej i wspólnoty zatwierdzonej. – Dwa lata temu otrzymaliśmy status projektu wspólnoty. Mamy też projekt domu, który opracował dla nas w ramach pracy dyplomowej student Politechniki Opolskiej Marcel Kokot. Jednak nie mamy działki, która być może kiedyś się ona pojawi – powiedziała Hanna Łyszkiewicz-Krupa. – L’Arche to wspólnota, spotkania, przestrzeń wzajemnego wsparcia. Mój syn ma niepełnosprawność intelektualną, a do tego autyzm. Tu dobrze się czuje, rozwija oraz poznaje innych ludzi, a dzięki temu uspołecznia – podkreśliła mama Mikołaja Ewa Blachowska. – Moim dzieciom, które są głuchonieme, do tego niepełnosprawne intelektualnie, bardzo się tu podoba. Jest dużo radości, uśmiechu i czujemy się częścią tej wspólnoty – dodał Henryk Nagajek, tata Basi i Tomasza.

„W imieniu księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka składam wam serdeczne gratulacje, wyrażam swój podziw i zachwyt nad waszą pracą. Oby każdy kolejny dzień był dla was inspiracją i motywacją do dalszych działań i realizacji celów, ponieważ wszyscy mamy takie samo prawo do realizacji swoich marzeń” – napisał sekretarz ordynariusza diecezji bydgoskiej – ks. Damian Pawlikowski.

W programie świętowania był głos dla gości. Nie zabrakło tzw. „drzewka życzeń”, a dopełnieniem stał się wykład prof. Andrzeja Dyszaka „O gwarze bydgoskiej z przymrużeniem oka”.

L’Arche skupia dzisiaj 150 wspólnot w 40 krajach na 6 kontynentach. Na świecie istnieje od 59 lat, a w Polsce od 42.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski