21.12.2023

„Dziękuję za wierną służbę Jezusowi, świadectwo miłości do Niego i Kościoła” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. Od odczytania fragmentu Ewangelii rozpoczęła się wigilia w Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II w Bydgoszczy.

Z kapłanami, siostrami, pracownikami miejsca spotkali się biskupi – Krzysztof Włodarczyk i senior Jan Tyrawa. – Dziękuję, że możemy wspólnie dotykać tej Tajemnicy, która dokonała się ponad dwa tysiące lat temu. Wspominając ją, wciąż chcemy w centrum stawiać Jezusa. Tego, który powołał nas do kapłaństwa. Dziękuję za wierną służbę, świadectwo miłości do Niego oraz Kościoła – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, zapraszając kapłanów „do kontemplacji Mistrza, który przychodzi w ciszy”.

Biskup senior Jan Tyrawa zauważył, że Ewangelia przynosi nowość, „którą wciąż trzeba umiejętnie odczytywać”. – Kryzys, jaki dzisiaj przeżywamy na różnych odcinkach życia, na co zwrócił uwagę kard. Grzegorz Ryś, przerażony spadającą liczbą wiernych chodzących do kościoła, wynika ze złego odbioru Boga i chrześcijaństwa, które tylko czegoś zabrania – powiedział, zatrzymując się na sytuacji w Polsce. – Przez ostatnich trzydzieści lat myśleliśmy, że nasz kraj jest tak katolicki, że żadna sekularyzacja mu nie grozi. Daliśmy się w pewnym sensie uśpić – na kazaniach, czy w katechezie. Dzisiaj trzeba na nowo przemyśleć całe duszpasterstwo. Jeżeli nic się nie zmieni w naszej pracy, to ten spadek będzie jeszcze większy. Stąd musimy umieć odczytywać Ewangelię, czego wszystkim życzę – powiedział bp Tyrawa.

W imieniu mieszkańców domu i przybyłych księży seniorów z różnych stron diecezji, życzenia złożył ks. prałat Wojciech Przybyła. – Dziki świat zatraca się w pytaniu, albo w określaniu szczególnego czasu Bożego Narodzenia. Różni ludzie prześcigają się w okazaniu tego, czym Boże Narodzenie nie jest, albo na co je zamienić. My natomiast mamy tę radość, że wiemy doskonale, po co narodził się Bóg Człowiek. Myślę, że nikt tak doskonale tego nie rozumie, jak osoby, które są dojrzałe w swoim wieku i niejedno przeżyły. Nie mielibyśmy odwagi głosić Słowa ludziom chorym, strapionym, cierpiącym, wykluczonym społecznie, seniorom, mówić o miłości Boga, gdyby On najpierw nie stał się Człowiekiem. Bóg, który się rodzi, potrafi stanąć obok nas, powiedzieć po imieniu, że jesteśmy ważni, potrzebni – mówił dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej, życząc miłości od Narodzonego.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski