07.01.2024

„Podziękujmy dzisiaj Bogu za dar obmycia chrzcielnego. To dzięki niemu możemy żyć w wolności i radości dziecka Bożego, uwolnieni od grzechu pierworodnego, napełnieni Duchem Świętym” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Niedziela Chrztu Pańskiego była czasem modlitwy, a zarazem noworocznego spotkania członków Stowarzyszenia Wspierania Powołań Diecezji Bydgoskiej w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. – Jezus stał się najlepszym ratownikiem w dziejach. Sam nie potrzebował chrztu, bo był bez grzechu, ale przyjmując go od Jana, pokazał, że przyszedł na świat, by uratować wszystkich ludzi od niewoli grzechu – mówił bp Włodarczyk.

Jednak, by były sakramenty – jak dodał dalej, wskazując także na Eucharystię – potrzebni są kapłani. Zaraz potem podkreślił, że oprócz modlitwy w intencji powołań ważną rolę w życiu Kościoła odgrywa ta o świętość kapłanów. Jej konieczność – jak zauważył bp – podkreślały wielkie mistyczki Kościoła: św. Teresa od Jezusa, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, czy nasza rodaczka św. Faustyna Kowalska.

Ta ostatnia w Dzienniczku zapisała m.in. takie słowa: „Panie, daj nam świętych kapłanów, Ty sam ich utrzymuj w świętości. O Boski i Najwyższy Kapłanie, niech moc miłosierdzia Twego towarzyszy im wszędzie i chroni ich od zasadzek i sideł diabelskich, które ustawicznie zastawia na dusze kapłana”. – Kościół w każdym czasie potrzebuje świętych kapłanów, a ich świętość zależy także od modlitwy wiernych – mówił, dodając, że inicjatywą, która odpowiada na wezwania o nowe powołania kapłańskie, zakonne oraz o świętość kapłanów, owocność posługi, jest Stowarzyszenie Wspierania Powołań Diecezji Bydgoskiej. – Można powiedzieć, że to wspaniały „most modlitewny” między seminarium a parafiami – zakończył, dziękując obecnym za ich wsparcie.

Po Eucharystii był czas na dzielenie się opłatkiem oraz osobiste życzenia. – Z serca dziękujemy, że jesteście wśród nas. Za to, że zawsze na was możemy liczyć. Skoro ojciec jest pomiędzy nami, jeszcze bardziej czujemy się rodziną – mówiła Anna Bagnerowska. Skarbnik stowarzyszenia powiedziała, że początki jego trzydziestoletniej historii sięgają archidiecezji gnieźnieńskiej. – W nowej diecezji bydgoskiej działa obecnie czterdzieści kół, które skupiają ponad trzystu członków. Czujemy się wciąż potrzebni, modląc się o nowe powołania do służby w Kościele – dodała.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski