13.01.2024

Unikatowy w skali kraju zespół Exploratori Ensemble, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansowej, koncertował w kościele św. Marii Magdaleny we Włókach. Był on częścią kolędowania, którego celem jest wsparcie renowacji najstarszego drewnianego obiektu sakralnego w regionie.

Świątynia pochodzi z 1699 roku i w ostatnich latach przeszła wiele remontów, które pozwoliły ją ocalić. – Dziękuję wszystkim, którzy dbają o ten kościół, są zatroskani o zabytki. Dzięki ofiarności moich kochanych parafian i darczyńców udało się wykonać dojazd i dojście do kościoła. Założyliśmy wokół świątyni opaski z kamienia łupanego, a także pojawiła się nowa wieczna lampka – powiedział proboszcz ks. Bartosz Wojtaszek, dodając, że prace w minionym roku opiewały na kwotę ponad 45 tys. złotych.

Po występie zespołu, uczestnicy wzięli do rąk śpiewniki i zaczęło się wspólne kolędowanie. – Nasze spotkanie różni się od wielu innych tym, że nie jest ono związane tylko z występem zaproszonych gości. Ci, którzy uczestniczą w nim od wielu lat wiedzą, że później śpiewamy wspólnie tak długo, jak wystarczy nam chęci – mówił jeden z inicjatorów spotkań Tomasz Michalik. – Mamy doskonałych gospodarzy – w diecezji i parafii – biskupa oraz proboszcza. Z tym ostatnim mamy problem, bo jeśli dzisiaj powie, że chce coś zrobić, to jutro roboty są zaczęte. Bardzo często jest tak, że ściąga sutannę i zabiera się do pracy, a my musimy za nim nadążać. To dobry czas dla naszej wspólnoty – podkreślił Tomasz Michalik.

Słowa te zostały potwierdzone hojnością zebranych, którzy podczas jednej z kolęd ofiarowali na cele remontowe ponad 8,5 tys. złotych. – Jest to piękna świątynia, która wzbudza zachwyt. Dziękuję za wytrwałość w kolędowaniu i wzniosły cel. Za to dobro, które się przy okazji dzieje, czyli ten wymiar integracyjny wspólnoty – podsumował obecny bp Krzysztof Włodarczyk.

Dalsza część kolędowania miała miejsce w pobliskim Trzęsaczu przy ognisku, gdzie na uczestników czekał m.in. ciepły rosół.

Kościół we Włókach, który jest świątynią filialną, został wybudowany przez cystersów koronowskich. Wystrój i wyposażenie wnętrza są barokowe i pochodzą z XVII oraz XVIII w. Na uwagę zasługują: ołtarz główny, obrazy św. Doroty i św. Katarzyny, a także rzeźba i obrazy św. Marii Magdaleny, gdzie jeden z nich przedstawia śmierć patronki.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski