08.06.2024

„Jesteśmy tu z naszą kochaną babcią, żeby wspólnie, rodzinnie spędzić ten czas” – mówiły Weronika i Blanka. Siostry z Nakła nad Notecią uczestniczyły w festynie „Bądźmy razem”, przygotowanym przez Caritas Diecezji Bydgoskiej przy współpracy wielu organizacji, podmiotów, darczyńców i sponsorów.

Miejscem wspólnej zabawy dla setek osób był Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy. – Jest to zawsze spotkanie międzypokoleniowe. Dzieci, rodzice, dziadkowie oraz opiekunowie – wszyscy bez wyjątku – gromadzą się, by tym najmniejszym stworzyć przestrzeń do radości – podkreślił dyrektor, ks. prałat Wojciech Przybyła.

Nie zabrakło m.in. przedstawicieli 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji, ponieważ festyn miał również wymiar profilaktyczny. – Jest z nami mobilny punkt pobierania krwi, który może przyjąć osoby chcące podzielić się „kroplą dobra”. Są dmuchańce, upominki, poczęstunek, konkursy. Nikt na pewno się nie nudzi. Wszystko to za darmo, by sprawić dzieciom radość, a na twarzach dorosłych uśmiech – dodała s. Aleksandra Mikołajczak ISSM – koordynator wolontariatu w Caritas, kierująca również Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźców.

Stąd warto wspomnieć, że festyn wpisał się także w tegoroczne obchody Światowego Dnia Uchodźcy, przypadające na 20 czerwca. – Dlatego wśród nas jest wielu obywateli Ukrainy ze swoimi rodzinami – dodał ks. prałat Wojciech Przybyła. – Dla mnie, przedstawiciela Szkolnego Koła Caritas, ten festyn jest okazją, by razem z innymi wolontariuszami naszej diecezji integrować się, służąc przy tym innym – powiedziała Maja, uczennica SP nr 2 w Nakle nad Notecią. – Co roku są fajne atrakcje, przygotowane przez Caritas, z których możemy korzystać, bawiąc się na festynie – dodały siostry Weronika i Blanka.

Podczas zabawy wylosowano nagrody rzeczowe. Wśród zespołów muzycznych znalazły się dwa reprezentujące Kujawsko-Pomorski Dom Ukraiński oraz trzy ze Świetlicy Ukraińskiej. Byli również obecni przedstawiciele Caritas Polska. – Jest mi niezmiernie miło, że po raz drugi mogę poprowadzić festyn „Bądźmy razem”. Wcześniej zaangażowana byłam w pomoc na stoiskach, ale zawsze jest to dla mnie czas spotkań ze wspaniałymi ludźmi i dziećmi, które dzięki atrakcjom mają uśmiech na twarzy. W tym roku jest to festyn – jak zostało wspomniane – połączony ze Światowym Dniem Uchodźcy, więc mam nadzieję, że ten czas będzie chwilą radości dla dzieci ukraińskich, ich mam i babć – podsumowała Katarzyna Dobosz, opiekun Szkolnego Koła Caritas przy SP nr 2 w Nakle nad Notecią.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski