21.07.2024

„Pielgrzymka to miejsce, gdzie czekamy na nasze dusze” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, dodając, że jest ona czasem „zatrzaskiwania drzwi codziennej gonitwy i zgiełku świata, by na miejscu pustynnym regulować rytm serca z biciem Serca Jezusa i Matki Najświętszej.

Z bydgoskiej katedry – Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości – po raz dwudziesty wyruszyła piesza diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę. – Raduję się, że jesteście i jako wspólnota trwacie na drodze wiary, którą chcecie objawiać w polskiej przestrzeni, tam, gdzie będziecie wędrowali – dodał biskup.

Ordynariusz diecezji dodał, że dwudziesta już wędrówka jest właśnie przejawem wiary, która mówi, że całe życie jest wielką pielgrzymką. – To droga, która ma jasno określony cel ostateczny. Jest nim sam Bóg i nasze zbawienie. Kiedy przez te jedenaście dni będziecie zdążali z Bydgoszczy oraz innych miejscowości, to także odkryjecie, że zmierzacie do trwałego fundamentu, jakim jest dla Polaków Jasna Góra – podkreślił.

Zaraz potem dodał, że o nieprzemijalności Pani Jasnogórskiej pisał wybitny polski poeta Jan Lechoń w wierszu Matka Boska Częstochowska. „Nieraz potop nas zalewał, krew się rzeką lała, a wciąż klasztor w Częstochowie stoi jako skała. I Tyś była też mieczami pogańskimi ranną, a wciąż świecisz ponad nami, Przenajświętsza Panno” – cytował.

Biskup Krzysztof Włodarczyk zauważył, również, że wspólnota pielgrzymkowa udaje się zgodnie ze wskazaniem Jezusa na miejsce pustynne spotkania z Bogiem. – To czas na modlitwę i Eucharystię w drodze. To czas na wewnętrzną refleksję – jak i po co żyję – zakończył.

Tegoroczna pielgrzymka, którą tworzy osiem grup i kilkaset osób, przebiega pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. – Dziękujemy Panu Bogu, że jednoczy nas we wspólnocie. Za to, że jest głównym przewodnikiem po drogach naszej wiary – powiedział dyrektor, ks. Igor Wichrowski.

Pątnicy, których na trasie odwiedzać będzie bp Krzysztof Włodarczyk, dotrą na Jasną Górę 31 lipca. Ci, którzy nie mogli pójść, zaproszeni są do łączności duchowej poprzez media społecznościowe i stronę www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski