30.07.2021

„Zatrzymanie jest po to, by iść w dobrym kierunku” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który na dwóch etapach przed Częstochową dołączył do pątników pieszej pielgrzymki diecezji bydgoskiej na Jasną Górę.

Wędrówkę poprzedził postój obiadowy, w czasie którego grochówkę przygotował zespół Tygodnika Katolickiego Niedziela. – Jesteśmy otwarci na pielgrzymów – dodał ks. Grzegorz Stanula, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Popowie, na terenie której zaplanowano postój obiadowy. – Nasza wspólnota to ta, która łączy, bo wchodząc na pobliskie rondo, mamy drogi prowadzące we wszystkie kierunki świata. Dlatego szlak, który przebiega przez naszą parafię zobowiązuje do tego, by przyjąć na odpoczynek pątników, którzy nabierając sił, mogą dalej iść na Jasną Górę – powiedział.

Tegoroczna pielgrzymka, którą tworzy osiem grup i ponad pół tysiąca osób, przebiega pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. – To bardzo piękne doświadczenie, kiedy możemy wyjść z tej naszej codzienności, zrobić sobie taką stop klatkę i wejść w to, co jest Boże. Po to, by pozwolić Panu Jezusowi na nowo działać. Inaczej mówiąc, pozwolić stworzyć w nas nowego człowieka, bo po to jest pielgrzymka. A hasło tym bardziej otwiera nas na wspólnoty, czyli pokazuje, że każdy jest elementem, którego jeśli zabraknie, nie będzie pięknej budowli, jaką jest Kościół Boży – dodał dyrektor, ks. Igor Wichrowski.

Pielgrzymi dotrą dokładnie 31 lipca, reprezentując Kościół bydgoski po raz dwudziesty. – Warto się zatrzymać, by iść. Zatrzymać wewnętrznie, duchowo, w naszym zagonieniu, bo wtedy bardziej się idzie. Wciąż jesteśmy w drodze, tylko trzeba znać kierunek. Zatrzymanie jest po to, by iść w dobrym kierunku – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który dojechał na szlak, by pokonać z pielgrzymami blisko dwadzieścia kilometrów. – To oderwanie od codziennych obowiązków. Człowiek idzie i doświadcza Boga w ludziach, bolących nogach, kręgosłupie. Jest czas na przemyślenia, i refleksję, co jest w moim życiu dobre, a co należy zmienić – podkreśliła Dominika Choińska z akademickiej grupy przezroczystej.

W ostatnim dniu pielgrzymowania – 31 lipca – pielgrzymi wezmą udział we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach oraz Apelu Jasnogórskim.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski