10.08.2024

„To wyróżnienie jest dla mnie podziękowaniem za 25 lat służby na rzecz przyjaciół z dysfunkcją wzroku” – powiedział ks. Piotr Buczkowski. Duszpasterz niewidomych diecezji bydgoskiej zajął pierwsze miejsce w regionalnym Konkursie IDOL Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem.

Kapłan, który ponad 25 lat przepracował jako katecheta i pedagog w Ośrodku Braille’a, doceniony został w kategorii „Idol środowiska”. „Podziel się oliwą do lamy z drugim człowiekiem, aby miał światło jaśniejsze od ciebie” – to słowa ociemniałego pisarza i poety Maksymiliana Barta Kozłowskiego. Dziękuję wszystkim, którzy poparli moją kandydaturę – dodał ks. Piotr Buczkowski.

Kapłan jest autorem scenariuszy nowel teatralnych, felietonów, artykułów o tematyce rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku, (ok. 150 publikacji) i współautorem pozycji książkowych. Odpowiadał za słuchowisko radiowe „Wędrówka Oliwki” opowiadające o wędrówce niewidomej dziewczyny z widzącym przyjacielem. Do największych osiągnięć zalicza przygotowanie dzieci głuchoniewidomych do pierwszej Komunii świętej, a także opracowanie podstaw audiodeskrypcji liturgicznej. Ksiądz Piotr Buczkowski organizuje liczne spotkania dla niewidomych w województwie. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką Przyjaciel Niewidomych. Jego pasją jest fotografia i podróże.

Pierwsze miejsca zajęli również: w kategorii „Instytucja otwarta na niewidomych” – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, a w kategorii „Media” Piotr Zaborowicz – niewidomy dziennikarz sportowy.

Dyplomy oraz upominki wręczono nagrodzonym podczas bydgoskiej konferencji „Reha for The Blind in Poland 2024” w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Podobne wydarzenia Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem organizuje we wszystkich województwach. Ich celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością.

To nie koniec – kolejne głosowanie wyłoni najlepszych na poziomie ogólnopolskim.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski