15.08.2024

Bydgoski Opławiec kolejny raz upamiętnił obecność niezwykłego gościa w swoich progach, a właściwie przy swoim brzegu. Ksiądz Karola Wojtyła w 1953 i 1966 roku, z grupą studentów, odbywał spływ Brdą i tak oto dotarł w to miejsce.

Rokrocznie parafia Przemienia Pańskiego organizuje pielgrzymkę na wodach Zalewu Smukalskiego. Tym razem, oprócz modlitwy i śpiewu, uczestnicy zaproszeni zostali do gry terenowej, rzecz jasna na wodzie. Należało odszukać na trasie przygotowane uprzednio słowa, które połączone, dały rozwiązanie: „Niegowić”.

Tak oto modlitwa i wspólna zabawa pozwoliły kolejny raz przypomnieć niezwykłą sylwetkę wielkiego Polaka.

„Jeszcze muszę wam coś opowiedzieć z własnych wspomnień. Kiedy w roku 1953 pierwszy raz płynąłem Brdą – tak się nam ta rzeka spodobała, chociaż już był wrzesień – że przy końcu wybuchł bunt. Wszyscy kajakarze krzyczeli: «Nie płyniemy do Bydgoszczy!». I co, dzisiaj się spełniło, przypłynęliśmy do Bydgoszczy” – mówił 7 czerwca 1999 roku Jan Paweł II.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski