02.09.2024

W poniedziałek, 2 września, zmarł ks. prałat Ryszard Kiełczewski, emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej.

Ksiądz Ryszard Kiełczewski urodził się 24 marca 1941 roku w Łopiennie. W latach 1959-1965 był alumnem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia diakonatu przyjął 19 kwietnia 1964 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk biskupa Lucjana Bernackiego, a kapłańskie 5 czerwca 1965 roku z rąk Prymasa Tysiąclecia – Stefana kard. Wyszyńskiego.

Jako wikariusz pracował we wspólnotach w: Mogilnie, Gnieźnie (fara) i Bydgoszczy (Wniebowzięcia NMP, Świętej Trójcy)). W latach 1985-1986 był proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Brzozie-Przyłękach, a w latach 1986-2011 św. Wojciecha w Bydgoszczy. Ostatnie lata spędził w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

Od 24 lutego 1994 roku był Kapelanem Jego Świątobliwości. Studiował teologię pastoralną i liturgikę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim św. Jana Pawła II, uzyskując tytuł doktora. Był wykładowcą liturgiki w seminarium Zgromadzeniu Ducha Świętego w Bydgoszczy oraz u księży pallotynów. Pełnił urząd dziekana oraz służył w Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę, 7 września, o godz. 11.00 w Łopiennie (archidiecezja gnieźnieńska). Przewodniczyć im będzie ks. prałat Andrzej Kłosiński.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
MJ