35 godzin – tyle potrzebowali uczestnicy I Biegowej Pielgrzymki Akademickiej, by pokonać w formie sztafetowej dystans 320 kilometrów, docierając tym samym na Jasną Górę. Organizatorem wydarzenia był Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy.

W pielgrzymce wzięło udział ostatecznie ponad 30 osób. Byli to głównie studenci i absolwenci DA „Martyria”, jak również parafianie bydgoskiej wspólnoty Matki Boskiej Królowej Męczenników. Każdy z uczestników musiał spełnić zasadniczy wymóg: w przeciągu 70 minut trzeba było pokonać dystans dziesięciu kilometrów. – Z racji ciągle panującej pandemii pątnicy mieli wyznaczone odcinki trasy, na miejsce której stawiali się w oznaczonym czasie i którą pokonywali, przekazując sobie pałeczkę – dziesiątek różańca z zamiarem odmówienia go podczas pokonywania trasy – powiedział ks. Piotr Wachowski.

Na trasie nie zabrakło mobilizujących konferencji oraz śpiewów. – Modlitwa i trud ofiarowane zostały w intencji wygaśnięcia ciągle panującej pandemii oraz o zachowanie i umocnienie wiary dla młodzieży naszej diecezji, którą ta pandemia mocno duchowo osłabiła – dodał diecezjalny duszpasterz akademicki.

Pomysł na pielgrzymkę zrodził się w głowach głównych organizatorów – Pawła Niedbalskiego oraz ks. Piotra Wachowskiego – podczas wspólnego biegania. Mając doświadczenia wcześniejszej rowerowej pielgrzymki na Jasną Górę, przygotowań do pieszej, zrodziło się pragnienie, by dopełnić różnych form pielgrzymowania, także przez bieg.

MJ/KAI/Przewodnik Katolicki
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz