„Katedra to miejsce, z którego proklamuje się słowo Boże. Wezwanie, które zobowiązuje, wzywa do nawrócenia, prowadzi na szczególne drogi” – mówił biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Wierni wraz z duchowieństwem zebrali się na wspólnej modlitwie z okazji rocznicy poświęcenia katedry, która jest najstarszą świątynią w Bydgoszczy. – Z tego szczególnego miejsca wychodzi przesłanie orędzia o Chrystusie – Jego śmierci i zmartwychwstaniu – mówił bp Tyrawa, zauważając jednocześnie, że właśnie przed tym przesłaniem świat często ucieka. Nie potrafi go dostrzec, wydaje mu się zbyt trudne.

HOMILIA

Według starych zapisów kościół św. Marcina i Mikołaja, a zarazem Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, został poświęcony w XV wieku. – Rocznicę tego wydarzenia – o czym świadczą dokumenty – obchodzono przez wieki w pierwszą niedzielę po dniu wspomnienia św. Bartłomieja Apostoła. Dzisiaj gromadzimy się i my, by dziękować Bogu za tę świątynię, dziś biskupią katedrę, Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości – dodał proboszcz bydgoskiej katedry ks. prałat Stanisław Kotowski.

Do katedry przyjechali kapłani oraz wierni m.in. z dekanatów, które przeżywały w tym roku wizytację kanoniczną.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz