„Pragnienie bycia razem na modlitwie i przyzywanie Ducha Świętego ma tym bardziej umocnić nas w wyznawaniu wiary” – powiedział ks. Piotr Wachowski. „Zjednoczeni w Duchu” – to hasło, które wybrzmiewało podczas czuwania młodych w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy.

Było to dzieło wszystkich dekanatów diecezji. Przedstawiciele każdego z nich wylosowali jeden dar lub owoc Ducha Świętego (7 darów i 12 owoców dla 19 dekanatów). Realizując jego znaczenie w różnych akcjach ewangelizacyjnych, charytatywnych, wyrazili swoją aktywność na specjalnie przygotowanym puzzlu, którego połączenie z pozostałymi dekanatami stworzyło obraz płomienia Ducha Świętego. – To kolejna – zjednoczona – inicjatywa Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej i akademickiego zespołu „Amen+”. Pomysł na jeszcze większe zintegrowanie młodych naszej diecezji zrodził sam Duch Święty. Nie wyobrażaliśmy sobie przyzywać Jego obecności w wigilię zesłania w poczuciu jakiegoś podziału lub rozłamu – powiedział ks. Piotr Wachowski, wskazując na okres pandemii i zwracając uwagę na wspomniane symbole. – Młodzież bardzo ich potrzebuje. One wyrażają to, co nieuchwytne zmysłami. Powstał obraz płomienia Ducha Świętego – znak naszego zjednoczenia, którego źródłem i centrum jest Bóg – podkreślił ks. Piotr Wachowski.

Centrum czuwania stanowiła Msza Święta, a po niej miało miejsce uwielbienie „Serce Ojca”. Majowy wieczór nabrał jeszcze jednego ważnego znaczenia. – Od samego początku główną ideą naszych spotkań była, kierowana przez wstawiennictwo św. Józefa, modlitwa o odrodzenie Kościoła młodych po pandemii. Dziś dołączamy kolejną intencję: jest nią prośba o odrodzenie Kościoła diecezjalnego w przyjęciu daru nowego pasterza diecezji, na którego z pokorą czekamy. Wierzymy, że Duch Święty podpowiada Ojcu Świętemu Franciszkowi, jakiego wyboru ma dokonać – dodał ks. Piotr Wachowski. – Mogłam zobaczyć zaangażowanie młodych, jakie włożyli w przygotowanie swoich puzzli, które później stały się całością ognia. Uświadomiło mi to, że Kościół młodych żyje. Jestem szczęśliwa, że mogę brać udział w takich wydarzeniach i być ich częścią – dodała przewodnicząca Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej Ida Kosmeja z dekanatu Bydgoszcz V.

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz