„Każda świątynia, choćby była najmniejsza na świecie, jest znakiem obecności Boga w tym miejscu – mówił kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. prałat Grzegorz Nowak. Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Łabiszynie świętowała 25-lecie swego istnienia.

Pierwotnie na miejscu obecnego kościoła istniała świątynia pw. św. Mikołaja. Wzniesiona prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku jako trójnawowa bazylika ceglana. Na przełomie XVI i XVII wieku kościół uległ przebudowie. W 1762 roku miejsce to nawiedził pożar, po którym rozebrano budynki kościoła, pozostawiając prezbiterium jako kaplicę. W 1895 roku dobudowano budynki klasztoru Sióstr Elżbietanek. 1 lipca 1996 roku parafia została oddzielona od wspólnoty św. Mikołaja. – Dziękujemy Panu Bogu za przyczyną Matki Bożej, naszej patronki, za 25 lat istnienia parafii – powiedział proboszcz i dziekan ks. kanonik Stanisław Jendrzejewski.

Bezpośrednie przygotowanie do jubileuszu rozpoczęło się nabożeństwami do Najświętszego Serca Pana Jezusa i nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Eugeniusz Reszkowski