Zmarł ks. Andrzej Ruta, rezydent parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy.

Urodził się 9 listopada 1961 roku w Stawianach. Początkowo jego rodzinną parafią było sanktuarium maryjne w Dąbrówce Kościelnej, gdzie otrzymał sakrament chrztu świętego. Potem – od 1976 roku – wzrastał we wspólnocie Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rejowcu Poznańskim, gdzie przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej i sakramentu bierzmowania.

Idąc za głosem powołania w 1981 roku złożył dokumenty do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1987 roku w katedrze gnieźnieńskiej, z rąk kard. Józefa Glempa, prymasa Polski.

Jako wikariusz posługiwał w parafiach: św. Józefa w Kołodziejewie, św. Wawrzyńca w Gnieźnie, św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy oraz Świętej Trójcy w Bydgoszczy, gdzie po przerwie spowodowanej wypadkiem, powrócił jako rezydent.

W czasie pełnienia kapłańskiej posługi był m.in. prefektem młodzieży, diecezjalnym duszpasterzem chorych i niepełnosprawnych, Wtedy również podjął ważną współpracę z Międzynarodowym Koordynatorem ds. Humanitarnych Królestwa Norwegii dr Otto Tokvamem. Razem z nim sprowadził sprzęt medyczny potrzebny chorym i niepełnosprawnym. Był katechetą, a także osobą zaangażowaną w działalność społeczną oraz charytatywną.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek, 27 sierpnia, o godz. 13.00 w kościele NSPJ w Rejowcu Poznańskim.

Modlitwa w intencji zmarłego Kapłana w parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy odbędzie się w poniedziałek, 30 sierpnia, o godz. 18.00.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…