W Bydgoszczy i Łobżenicy odbyły się uroczystości pożegnalne śp. ks. płk. w st. spocz. Tadeusza Łukaszczyka. Kapłan odszedł po długiej chorobie 4 lutego.

„Chcemy zapamiętać go jako człowieka, który służył Jezusowi i czynił dobro” – mówił o zmarłym bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz przewodniczył 8 lutego w jego intencji Mszy św. w Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II.

Czy ja naprawdę wierzę w życie wieczne? – z tym pytaniem zwrócił się do zebranych w kaplicy bp Włodarczyk, podając trzy kryteria, po których można rozpoznać, że naprawdę wierzę. – Znakiem pierwszym jest pielęgnowanie w sobie zawierzenia, które można wyrazić w formie ufnej modlitwy. Drugim kryterium jest wybieranie drogi Bożej, również wtedy, kiedy sprzeciwia się to prawom tego świata. Kryterium trzecie to odpowiedź na pytanie, czy ja staram się korzystać ze źródeł życia wiecznego, do jakich zaprasza nas Chrystus Zbawiciel? – podkreślił, wskazując na Eucharystię.

Same uroczystości pogrzebowe rozpoczęła Msza św. w kościele Świętej Trójcy w Łobżenicy, której 9 lutego przewodniczył abp Tomasz Peta z Kazachstanu. – Kiedy odchodzi ze świata ktoś bliski, w sposób szczególny dotykamy tajemnicy człowieka. Tylko w Bogu możemy zrozumieć dar życia ziemskiego i wiecznego – mówił abp Peta, nawiązując do życiorysu zmarłego kolegi kursowego. – Dziękujemy tobie drogi przyjacielu za to, że starałeś się być wiernym Jezusowi. Również za to, że w ostatnich latach łączyłeś swoje cierpienie z krzyżem Chrystusa – dodał.

Syn Franciszka i Marii z d. Thomas, urodził się 15 lipca 1951 roku w Łobżenicy. Jako alumn odbył zasadniczą służbę wojskową w jednostce wojskowej w Bartoszycach. Święcenia diakonatu przyjął w gnieźnieńskiej katedrze 21 czerwca 1975 roku, a prezbiteratu 5 czerwca 1976 roku. Był kapłanem diecezji bydgoskiej. W latach 1992-2009 pełnił posługę kapelana wojskowego w Ordynariacie Polowym. Pełnił służbę w garnizonach: w Bydgoszczy (wikariusz), Chełmnie (proboszcz), Łodzi (kapelan Wojskowej Akademii Medycznej), Jeleniej Górze (kapelan Centrum Szkolenia Radioelektronicznego), Legnicy (proboszcz). Posługę w duszpasterstwie wojskowym zakończył na stanowisku szefa oddziału administracji kościelnej w kurii polowej. Był notariuszem Sądu Biskupiego Diecezji Bydgoskiej, autorem artykułów naukowych z pedagogiki, etyki oraz sześciu i współautorem szesnastu książek. Opublikował m.in. „Wspomnienia alumna-kleryka. Wierność zagrożona”. „Nigdy nie byłem samotnikiem. Zawsze miałem świadomość, że ze mną i we mnie jest wielkie towarzystwo – patronów, świętych, a także przyjaciół, za których codziennie odprawiam Mszę Świętą – mówił niedawno dla programu telewizyjnego „Bliżej Nieba”.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Eugeniusz Reszkowski i ks. Maciej Kulczyński