26.02.2022

„Wpatrując się we wzory osobowe samego Jezusa oraz Niepokalanej, uczymy się osiągać jedność światła, danego od Boga. Trzeba nam tym światłem żyć oraz wcielać je w czyn” – mówił w bazylice jasnogórskiej bp Krzysztof Włodarczyk.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie przewodniczył Mszy św. w ramach 47. Kongregacji Odpowiedzialnych. – Człowiek, jeśli chce się rozwijać, żyć pełnią, potrzebuje światła. Piękno tego światła, tak chwyciło za serce księdza Blachnickiego, że konsekwentnie podporządkował mu całe życie, dzieląc się nim z innymi – powiedział.

To Światło – jak przypomniał bp Włodarczyk – całkowicie zmieniło sługę Bożego. – To z tego Światła, popartego studiami teologicznymi, ks. Franciszek wyprowadził podstawową i pierwotną zasadę, która tak głęboko weszła w Ruch Światło-Życie, że stała się częścią jego nazwy. Ta formuła stanowi zarówno cel, jak i program ruchu. Jest dla oazowiczów zarówno punktem dojścia, jak i drogą, metodą osiągnięcia celu. Punktem dojścia, bo dążymy przecież do świętości, pojmowanej jako pełna jedność światła i życia. Drogą, bo przez formację, uczymy się podporządkować swoje życie Światłu – dodał.

Jak zauważył Biskup Bydgoski, światło według ks. Franciszka Blachnickiego, zostało rozszczepione na pięć części. Na pierwszym miejscu delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie wymienił rozum, „światło” na płaszczyźnie naturalnej.

Ostatnią częścią było nawiązanie do Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium” („Światło narodów”). – Ojciec Franciszek stawia diagnozę, że „podstawowym problemem współczesnego świata jest dezintegracja, rozbicie człowieka a poprzez człowieka – życia społecznego, w którym ciągle odczuwamy brak jedności i jakąś schizofrenię, która przybrała wymiary społeczne”. „Człowiek potrzebuje życia, które jest poddane wymaganiom prawdy i potrzebuje prawdy, która określa jego życie” – zakończył, cytując sługę Bożego.

HOMILIA

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski