01.03.2022

„To taki «senat», który pomaga kierować życiem diecezji” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk podczas pierwszego posiedzenia nowej Rady Kapłańskiej w bydgoskim seminarium duchownym.

Jest ona ciałem doradczym ordynariusza. – W pewnym sensie również głosem opiniotwórczym, który rzuca światło, daje podpowiedź, przy podejmowanych decyzjach. Wierzę, że przeżyjemy ten czas w sposób twórczy. Dlatego, że wciąż istnieje wiele problemów, wyzwań, z którymi Kościół i my, kapłani, musimy się zmierzyć – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Pasterz miejsca powinien zasięgnąć opinii rady m.in. gdy zamierza zwołać synod diecezjalny, erygować nową parafię, znieść istniejącą lub dokonać w niej istotnych zmian. Do Rady Kapłańskiej wchodzą duchowni z wyboru, z urzędu oraz z nominacji biskupa diecezjalnego. W sumie może ona liczyć do 30 członków, a jej kadencja trwa pięć lat.

W trakcie pierwszego posiedzenia, kanclerz kurii ks. prałat Grzegorz Nowak, przedstawił nowy statut rady, a wcześniej bp Krzysztof Włodarczyk podziękował członkom ustępującego gremium.

Radę Kapłańską tworzą, z urzędu: ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek (Wikariusz Generalny Diecezji Bydgoskiej), ks. prałat dr Zenon Niemczyk (Wikariusz Sądowy), ks. dr Marcin Jiers (Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego), ks. dr Marcin Puziak (Rektor WSD Diecezji Bydgoskiej), ks. kanonik Ryszard Pruczkowski (Prepozyt Kapituły Katedralnej); z nominacji biskupa: ks. prałat Grzegorz Nowak (Kanclerz Kurii), ks. prałat Stanisław Kotowski, ks. kanonik Bogusław Konieczka, ks. dr Mateusz Nowak (Wiceoficjał Sądu), ks. Wenancjusz Zmuda, ks. Maciej Chmielewski, ks. Marek Januchowski; z wyboru duchowieństwa diecezjalnego: ks. Jarosław Antkowiak, ks. kanonik Tomasz Cyl, ks. kanonik Jarosław Kubiak, ks. kanonik dr hab. Mariusz Kuciński, ks. Sławomir Patelski, ks. Jacek Salwa, ks. prałat dr hab. Wojciech Szukalski, ks. Łukasz Kucharski, ks. Maciej Kulczyński, ks. Igor Wichrowski, ks. Przemysław Komasiński, ks. Andrzej Marmurowicz i ks. Paweł Polcyn.

Biskup powołał również Kolegium Konsultorów, w którego skład weszli: ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek (Wikariusz Generalny Diecezji Bydgoskiej), ks. prałat Grzegorz Nowak (Kanclerz Kurii), ks. dr Marcin Puziak (Rektor WSD Diecezji Bydgoskiej), ks. prałat Stanisław Kotowski, ks. prałat dr hab. Wojciech Szukalski, ks. kanonik dr hab. Mariusz Kuciński, ks. Jacek Salwa, ks. dr Mateusz Nowak (Wiceoficjał Sądu), ks. Łukasz Kucharski i ks. Maciej Kulczyński.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski