09.03.2022

„Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła” – to hasło XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej. Jej adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych, a etap diecezjalny odbywał się 9 marca.

W diecezji bydgoskiej do rozwiązania testu pisemnego przystąpiło ponad trzydziestu uczniów z trzynastu placówek edukacyjnych. – W sytuacji, w której znajduje się świat, Polska, a najbardziej Ukraina, temat miłosierdzia jest niezwykle aktualny, zwłaszcza w praktyce, przez działania Caritas i wiernych – powiedział dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik.

W etapie diecezjalnym, który odbywał się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej, zwyciężyli kolejno: Alan Jagodziński (I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie), Weronika Adamowska (Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie) oraz Marta Borek (I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy). – Żyjąc według zasad miłosierdzia, ludzie sprawiliby, że świat byłby wciąż lepszy. Taka olimpiada rozwija nas, otwiera oczy na pewne problemy. Uczy postępowania i odnoszenia się do innych osób. Staram się wcielać w życie to, czego się nauczę, przygotowując do takich wydarzeń – dodała Weronika Adamowska.

Najlepsza trójka zmierzy się z rówieśnikami z całej Polski podczas finału, który zaplanowano od 31 marca do 2 kwietnia. Dla wszystkich uczestników przygotowano nagrody, a dla najlepszych w zmaganiach ogólnopolskich – indeksy na wybrane uczelnie wyższe. Głównym organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a tegorocznym gospodarzem – diecezja płocka.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski