19.03.2022

„Spoglądamy na nasze seminarium, gdzie kandydaci zaproszeni są do wyjątkowej proklamacji słowa Bożego, które jest żywe i skuteczne” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji przewodniczył w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja Mszy Świętej, w czasie której miał miejsce obrzęd ustanowienia lektorów. Pasterz diecezji zwrócił uwagę na postać św. Józefa, który był człowiekiem modlitwy, pobożności i cichej adoracji Boga.

HOMILIA

Lektorat jest jedną z posług udzielanych kandydatom do kapłaństwa. Wiąże się z głoszeniem słowa Bożego. Ustanowieni lektorzy będą pomagali w wypełnianiu tego obowiązku biskupowi, prezbiterom i diakonom. Dodatkowo staną się odpowiedzialni za przygotowanie dzieci i dorosłych do godnego przyjęcia sakramentów świętych, szczególnie chrztu, bierzmowania i Eucharystii.

Posługę lektoratu przyjęli klerycy: Kamil Łęt z parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy oraz Radosław Korzeński z parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. – To kolejna okazja do powiedzenia Bogu „tak” na Jego wezwanie – powiedział Kamil Łęt. – Według mnie posługa ta nie wiąże się tylko czytaniem słowa Bożego w czasie liturgii, ale życiem według Niego w codzienności i świadczenia o Nim wobec ludzi, których będę spotykał – dodał Radosław Korzeński.

Tekst i nagranie: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz