30.03.2022

„Jednym z biblijnych obrazów Kościoła jest winnica i krzew winny. Poprzez nie chcemy spojrzeć na siebie i Kościół, odkrywając, że Misterium dzieje się teraz i w nas” – stwierdził Eryk Budka, rzecznik Misterium Męki Pańskiej w Bydgoszczy.

„Pieśń o WINNICY” – to motyw przewodni tegorocznego wydarzenia, które wraca pod dwóch latach i będzie wystawione w Dolinie Śmierci, w Niedzielę Palmową. – Zasadniczym celem twórców Misterium jest uwrażliwienie widzów na martyrologię mieszkańców Bydgoszczy, którzy we wrześniu 1939 roku, (w liczbie 1200 obywateli), z rąk nazistowskich Niemców, oddali życie za wiarę i niepodległość ojczyzny – tłumaczy ks. Piotr Wachowski.

Miejsce gry znajduje się w bliskości świątyni Matki Boskiej Królowej Męczenników, która w 2008 roku została podniesiona do rangi sanktuarium, a cały kompleks martyrologiczny zyskał oficjalne miano Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku. – Misterium skupia się przede wszystkim na Chrystusie, Jego męce, śmierci i Zmartwychwstaniu. To oś, wokół której buduje się cała opowieść, dotykająca czasów biblijnych i współczesnych. Jak zawsze, swoje spojrzenie pragniemy poszerzyć, dotykając aktualnych spraw, którymi dziś żyjemy – dodał ks. Piotr Wachowski.

Stąd nawiązanie do dwóch ważnych wydarzeń – trwającego w Kościele synodu i 20. rocznicy śmierci ks. prałata Zygmunta Trybowskiego, założyciela wspólnoty parafii MBKM w Bydgoszczy. – Synod, zwołany przez papieża Franciszka, ma pomóc nam odnowić spojrzenie na Kościół, który jest wspólnotą braci i sióstr, zjednoczonych i ożywionych obecnością Chrystusa. Bóg został z nami w Chlebie i jest obecny w Kościele. Zaprasza nas , byśmy odkrywali, że tylko w jedności z Nim, możemy w pełni owocować. Jednym z biblijnych obrazów Kościoła jest właśnie winnica i krzew – dodał rzecznik wydarzenia, Eryk Budka.

Ksiądz prałat Zygmunt Trybowski, pierwszy proboszcz parafii, zbudował nie tylko budynek świątyni, ale – jak mówią świadkowie jego życia – przede wszystkim żywy Kościół, otwierając się na pragnienia i potrzeby ludzi. – Zapraszając ich do odpowiedzialności za parafię, będąc blisko ich codziennych spraw i błogosławiąc ich starania, by w sposób właściwy, odczytując znaki czasu, głosić światu Ewangelię – powiedziała autorka scenariusza Mariola Ciesielska, która dodała, że dla niego Kościół był autentyczną Winnicą Pana, miejscem spotkania z żywym Bogiem i pracy z Nim i dla Niego. – Jest on dla nas inspiracją, by wciąż odkrywać nowe możliwości i nieść Tajemnicę Bożej Miłości we współczesne czasy. Ksiądz Zygmunt nie mówił wiele, ale żył pełnią jedności z Chrystusem i do dziś ona owocuje. Przyglądając się temu kapłanowi, chcemy opowiedzieć o takim sposobie życia – prostym, a jednocześnie niezmiernie głębokim, w codziennym staraniu o trwanie w Bogu – Winnym Krzewie – dodała Mariola Ciesielska.

Organizatorem wydarzenia jest Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”. – Impuls i rytm całego przedsięwzięcia nadają ludzie młodzi. We współpracę zaangażowało się wiele innych podmiotów, takich jak Duszpasterstwo Młodzieży „4don4LORD” oraz wspólnoty działające przy Sanktuarium Królowej Męczenników. Wsparciem i doświadczeniem służą również dorośli, często od początku związani z dziełem. Prace obejmują różne dziedziny: od oprawy artystycznej, obsady aktorów; poprzez przygotowanie i konserwację dekoracji, rekwizytów; po dbałość o zaplecze gospodarcze i logistykę – dodaje koordynator Iwona Pozorska. To w sumie około 350 wolontariuszy.

Za każdym razem do Doliny Śmierci przybywa blisko 20 tysięcy widzów, by przez uczestnictwo w Misterium pełniej przygotować się do nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. Organizatorzy zapraszają na dwie odsłony – 10 kwietnia – o godz. 16.00 i 20.00.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski