06.04.2022

„Kościół to łódź, w której jest miejsce dla każdego” – napisał w specjalnym liście do młodych z okazji diecezjalnych rekolekcji wielkopostnych dla szkół ponadpodstawowych bp Krzysztof Włodarczyk.

Finał wydarzenia, któremu towarzyszyło hasło „Znamię”, odbył się w hali XI LO w Bydgoszczy. – Pośród różnorodnych charakterów szkół i specjalizacji klas jest coś, co wszystkich nas jednoczy. To wspólne Boże „Znamię”, które od chrztu, przez bierzmowanie, odcisnęło w nas niezniszczalną przynależność. Tego nie trzeba się wstydzić, ani zakrywać. To „Znamię” trzeba pokazać całemu światu! – mówił diecezjalny duszpasterz akademicki i młodzieży ks. Piotr Wachowski.

Na samym początku rekolekcji młodzi otrzymali wspomniany list od pasterza diecezji, na który mogli odpisać, wysyłając m.in. wiadomość SMS. „Kościół to łódź, w której jest miejsce dla każdego. Nie wielki «Titanic», ale mała łódka, która pomimo burz i nawałnic dopłynie do portu” – napisał bp zadając adresatom pytania: czego szukasz w swoim życiu, za czym tęsknisz, co jest dla Ciebie ważne, czy liczy się wara w Twoim życiu? – Czuję się w tym Kościele dobrze. On jest domem, w którym mogę się wyciszyć i oderwać od pędzącej rzeczywistości – dodała Oliwia Szymańska, która osobiście wręczyła biskupowi swój list. – Przyjeżdża do was „chwalipięta”. Jestem w tej diecezji i chcę wam służyć. Jednak tym, który może nas zjednoczyć, jest Jezus – Pan i Zbawiciel, Ukrzyżowany i Zmartwychwstały – mówił do młodych bp Włodarczyk.

Jego katechezę poprzedziły świadectwa młodych do młodych. – Pan Bóg to nie fajerwerki. Dopiero z perspektywy czasu widzimy, jak On działa. Chcę wam powiedzieć, że jestem w Nim bardzo zakochana. Możecie chodzić na milion terapii, ale odpowiedź na pytanie, kim jesteście, otrzymacie tylko i wyłącznie przez Jezusa – mówiła Agata Graczyk. – Kiedy kapłan położył na moim czole palec z olejami, zacząłem płakać, jak małe dziecko – dodał Kevin Kołodziej, wspominając przyjęcie sakramentu bierzmowania. – Moi rodzice są niewierzący. Niejednokrotnie usłyszałem: „kiedy ostatni raz byłeś u księdza pod sutanną, po co chodzisz do kościoła”. Pewnie wielu z was tego doświadcza, ale zobaczcie, ja dalej jestem w żywym Kościele, który mnie rozumie. Musicie dużo rozmawiać Panem Bogiem. On Was wysłucha i pomoże – dodał Kevin.

Pierwsze dwa dni upłynęły pod znakiem konferencji Joanny Niedbalskiej i dr. Marcina Kowalczyka. Był również czas na medytację, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, a także spotkania w grupach, gdzie młodzi dyskutowali o motywach i zagadnieniach wiążących się z myślą chrześcijańską, które odnajdują w znanych im dziełach popularnej kultury, takich jak „Władca pierścieni”, czy „Opowieści z Narnii”.

Najważniejszą chwilą podsumowania rekolekcji była adoracja Najświętszego Sakramentu, który został wystawiony pod wielkim krzyżem, znajdującym się na hali. Następnie każdy został pobłogosławiony. Modlącym się towarzyszył zespół muzyczny „niemaGOtu”.

W organizację rekolekcji zaangażowało się wiele osób i instytucji, w tym Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz i Marcin Jarzembowski