28.05.2022

„Nie szukajcie łatwej ewangelizacji, bo takiej nie ma” – mówił abp Grzegorz Ryś. Msze św., uwielbienie i konferencje wypełniły program dwudniowego Forum Charyzmatycznego, które po raz piąty zorganizowano w Bydgoszczy.

Gośćmi tegorocznego wydarzenia byli: abp Grzegorz Ryś, ks. Krzysztof Kralka SAC, Karol Sobczyk, o. Pedro Morais ze wspólnotą „Przymierze Miłosierdzia” oraz Katolicka Szkoła Uwielbienia z diecezji pelplińskiej. – Nasza obecność jest wyrazem wiary w moc Ducha Świętego, który zachęca i uzdalnia do ewangelizacji we współczesnym świecie – powiedział koordynator wydarzenia i Odnowy w Duchu Świętym ks. Dawid Perlik.

Forum zainaugurowała Eucharystia w kościele Niepokalanego Serca NMP, który jest centrum parafii Ducha Świętego. – Pan Bóg jest różny od tego, co o Nim myślimy. Jest odwrotnością wszystkich porządków, które ustanawiamy w świecie, także w Kościele. Dlaczego? – pytał abp Grzegorz Ryś w czasie homilii. – Jedynym motywem, dla którego Bóg jest inny, jest miłość – podkreślił metropolita łódzki.

Za organizację forum odpowiada od początku Stowarzyszenie Charyzmatyczna Bydgoszcz. – Ewangelizacja jest najważniejszym zadaniem Kościoła, polegającym na doprowadzaniu ludzi do spotkania z Jezusem. Każda epoka ma swoje metody ewangelizacji, które powinny odpowiadać duchowi czasu – powiedział ks. Krzysztof Kalka SAC, dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Lublinie.

Lider Chrześcijańskiej Fundacji Głos na Pustyni  Karol Sobczyk przypomniał, że Sobór Watykański II wezwał cały Kościół katolicki do odnowy. Dodał, że forum w Bydgoszczy jest doskonałą okazją, by pozwolić Bogu na zmiany w życiu. – Takie, które wniosą nie tylko przełomy w naszej własnej codzienności, ale pozwolą nam prowadzić prawdziwie odnowione, owocujące życie – dodał.

Forum zakończyła Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka, który podziękował organizatorom i uczestnikom. – Jezus, wstępując do nieba, powiedział, że nie zostawi nas sierotami i obiecał: „Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca”. Zostaliśmy wszyscy napełnieni Duchem Świętym w sakramencie chrztu, a młodzież i dorośli otrzymali pełnię Jego darów w sakramencie bierzmowania. To Duch Święty jest Ożywicielem i to On napełnia nas mocą i odwagą do świadczenia o Jezusie Chrystusie w naszej codzienności – mówił w wigilię Święta Wniebowstąpienia Pańskiego.

HOMILIA

Tekst: Marcin Jarzembowski